Negde između 15-20% osoba je hipersenzitivno, tj. oni su previše osetljivi na sve draži iz svog okruženja. To je sasvim normalna osobina, baš kao boja kose ili očiju, ali to ne znači da se takve emocije lako doživljavaju i da nije povremeno potrebna adekvatna pomoć i podrška.

Duboko proživljavanje svih izazova, teško prevazilaženje problema i otežano fokusiranje na važne stvari koje vas motivišu da idete napred su znaci kada je potrebno konsultovati stručnjaka i povesti računa o svom metalnom zdravlju.

Psihološko savetovalište rasterećuje, pomaže da razumete sebe i svoje emocije, ali i da prevaziđete teške emocionalne udare koji su za hiperseznitivne ljude još i teže i izazovnije. Ništa se ne gubi, a mnogo može da se dobije.

Zato, zajedno sa nama istražite sve nedoumice i naučite da sebe i druge razumete mnogo bolje.

Kako hipersenzitivne doživljavaju draži iz okoline?

Hipersenzitivne osobe drugačije doživljavaju nadražaje iz okoline, bilo da su fizički ili emocionalni. Mnogo dublje reaguju u svim situacijama, više razmišljaju o njima stvarajući i psihičko opterećenje sa propratnim osećajima.

Njihov nervni sistem se lako uznemiri, često mnogo burnije reaguju na zvukove, jaku svetlost, galamu, mirise a naročito im smeta svako psihičko opterećenje i mnogo teže i dublje je doživljavaju.

Ipak, svoje viđenje sveta potiskuju i ne ispoljavaju emocionalnost izuzev kada su sami ili se nađu u društvu vrlo bliskih osoba.

To su ljudi koji su duboko emotivni, koji ne vole opterećenja i teško se sa njima nose pa se često osećaju loše ako imaju kratke rokove, ako ih neko požuruje ili pritiska.

Skloni su većem razmišljanju, preispitivanju, unutrašnjim dilemama i brigama što im dodatno stvara pritisak i opterećenje.

Posvećeni su sagovorniku, bolje razumeju tuđe emocije, ali najviše vole da vreme provode sami, da imaju svoj mir i tako odmore svoj organizam od svih izazova koji se sreću.

Dakle, reč je o pojedincima, i muškarcima i ženama, koji jednostavno mnogo osećajnije i intenzivnije doživljavaju svet oko sebe, a ponekad im je potrebna i pomoć da se nose sa emocijama koje im se dešavaju.

Kakvi problemi mogu da nastanu kao posledica prevelike hipersenzitivnosti?

Jedan od prvih znakova veće hipersenzitivnosti će se manifestovati kroz povišen stres i razvoj anksioznosti. Što je osoba previše opterećena, ona će teže nositi probleme koje oseća, a naročito ako se oni gomilaju i ne rešavaju na vreme.

Problemi se gomilaju pa se može javiti problem sa spavanjem, nervoza, problemi u komunikaciji sa drugim osobama…tako da se poteškoće samo usložnjavaju i sve je teže prevazići psihičke teškoće.

U principu, bilo da su izazovi fizički ili psihički, oni deluju emocionalno i mogu da stvore velike probleme.

Pored psihičkih, javiće se i fizički simptomi kao posledica većih briga pa se mogu gubiti kilogrami, javiće se probavni problemi, napetost u mišićima, glavobolje… pa je važno da se na vreme i na pravi način reaguje ako se primete i neki od ovih simptoma.

Kako psiholog može da pomogne?

Psihološko savetovanje je jedan od dobrih načina da se u prijatnoj atmosferi otvorite i podelite svoje emocije sa nekim ko zna kako da vas sasluša.

Putem razgovora, asocijacija, usmeravanja i vežbe, radi se na pronalaženju načina za emotivnu regulaciju, pre svega kroz prepoznavanje svojih emocija, a onda i za uočavanje granice koja vam donosi veliko opterećenje.

Psiholog će pomoći u poboljšanju kvaliteta života, boljem odnosu sa ljudima i lakše prevazilaženje jakih emocija koje opterećuju.

Kao rezultat terapije hipersenzitivne osobe će biti podstaknute i na rast samopouzdanja, osoba može biti veselija, srećnija i raspoloženija.

Osim toga, psiholog pomaže ne samo da prepoznate svoje emocije i kako da se nosite sa njima, već i da neke stvari blokirate, da naučite da se mentalno odaljite i ne vezujete za svaki problem i svaku tragediju. I tako će se sprečiti preterana hipersenzitivnost i posledice koje nosi.

Briga o mentalnom zdravlju je sastavni deo za dobro opšte zdravlje. Iako mnogi jako malo brinu o psihičkoj snazi, naša psiha trpi i sve oseća. Zato u pojedinim situacijama ispoljimo previše emocija, previše burno reagujemo i ne možemo da se nosimo sa nekim situacijama.

Hipersenzitivne osobe su sklone tome da sve „primaju k’ srcu“, a osim toga reaguju svim čulima na nadražaje okoline. Zato ih mnoge stvari opterećuju i teško se nose sa svime.

Ako se ne pronađe način da se kontrolišu emocije i stres, razviće se brojni psihički i fizički problemi koje može sprečiti jednostavna kontrola i savetovanje sa psihologom.

On nema magično rešenje, već klijenta vodi kroz proces samoizlečenja i spoznavanja svojih granica, kao i kako da se one ne pređu. 

Zbog toga, ako ste previše osetljivi ili imate neki drugi problem, zakažite razgovor i načinite prvi korak ka unapređenju svog života.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *