Prilikom registracije vozila, svaki vozač mora kupiti obavezno osiguranje vozila, poznatije kao autoodgovornost. Njime su pokrivene štete koje upravljanjem vašim vozilom možete naneti drugom vozilu ili trećim licima (pešacima, biciklistima i putnicima u drugom vozilu).
Ipak, šta se dešava u situacijama kada se ne zna ko je krivac, ili ste krivac baš vi? Tada vam je potrebna polisa kasko osiguranja, dobrovoljnog osiguranja vozila.
Danas je uz kasko kalkulator moguće online uporediti cene osiguravajućih kuća i odabrati najbolje osiguranje, a u nastavku saznajte sve što treba da znate o ovoj vrsti osiguranja.
Šta je kasko osiguranje?
Kasko osiguranje je dobrovoljno osiguranje vozila koje vas štiti u mnogobrojnim situacijama na putu, ali i parkingu. Pad drveta na auto, grebanje na parkingu, čukanje kada drugi vozač pobegne, ali i mnogo gore situacije poput totalne štete automobila, pokrivene su kasko osiguranjem.
Evo osnovnih stavki koje kasko pokriva:
- saobraćajne nezgode
- požar
- grad, kiša, oluja
- štete usled manifestacija i demontracija
- krađa vozila
- ostali rizici definisani u uslovima osiguranja
Pokrivena su delimična oštećenja, kao i potpuno uništenje vozila prilkom kog dolazi do totalne štete vozila. U skladu sa vašim potrebama i mogućnostima možete odabrati delimično ili full kasko osiguranje, a postoji i opcija dopunskog osiguranja koja vas maksimalno štiti.
Cena kasko osiguranja – da li je ovo skupa opcija
Kada bismo vam rekli da nekada jedna šteta na automobilu može koštati više od godišnje polise kasko osiguranja, sigurno biste se začudili.
Ali, to je zapravo i slučaj, posebno kod novih i skupih automobila. Savetnici u osiguranju baš zbog toga sve vlasnike novih automobila iz salona savetuju da nikako ne zaborave kupovinu ovog osiguranja. Naravno, ono je preporuka i za sve druge vozače koji žele da budu bezbrižni dok im je vozilo na putu, kao i parkingu.
Kada stavimo na papir sve rizike koje kasko pokriva, cena definitivno nije visoka. Ona zavisi od dosta faktora, pre svega izbora osiguravajuće kuće, potom obima pokrića, starosti automobila, prethodnih šteta, vozačkog staža vozača, prethodnih učešća u šteti i drugo.
Da biste uštedeli novac najbolje je da uporedite cene vodećih osiguravajućih kuća za vaše vozilo, a tu uslugu vam mogu pružiti zastupnici i posrednici u osiguranju. U jednostavnom uporednom pregledu možete videti kolika pokrića daje koja osiguravajuća kuća, kolika je procenjena kataloška vrednost vašeg vozila, koje je vaše učešće u šteti i slično.
Nekada se cene osiguravajućih kuća mogu razlikovati za više desetina hiljada. Stoga, prilikom kupovine ovog osiguranja ne zaboravite da uporedite ponude. Dodaćemo naravno da cena nikako nije prvi faktor prilikom izbora, već uvek treba da pogledate širu sliku, te odaberete opciju koja nudi najbolji odnos cene i pokrića.
Koliko traje kasko osiguranje?
Kasko osiguranje razlikuje se ne samo po vrstama pokrića i sumama osiguranja, već i po dužini trajanja. Možete birati između kratkoročnog i dugoročnog kasko osiguranja, u zavisnosti od vaših potreba i mogućnosti.
Kratkoročno kasko osiguranje, koje obično traje godinu dana, idealno je za one koji znaju da će svoje vozilo koristiti samo u određenom periodu, ili im je finansijski ovo jedina isplativa i moguća opcija.
S druge strane, dugoročno kasko osiguranje pruža pokriće na duži vremenski period, obično više od jedne godine, sa mogućnošću produženja. Ova opcija je posebno pogodna za vlasnike novih ili luksuznih vozila koji žele trajnu zaštitu i sigurnost.
Šta su bonus i malus?
Ukoliko ste savestan vozač, ne učestvujete u saobraćajnim nezgodama, tj. nemate prijavljene štete na vašem automobilu, ostvarujete pravo na bonus u osiguranju.
On podrazumeva sve nižu i nižu cenu iz godine u godinu. Postoje i druge vrste popusta koji se mogu ostvariti na osnovu dugogodišnjeg osiguranja, broja osiguranih vozila, vozačkog iskustva, zaštite na vozilu, i slično. Ovakvi bonusi, odnosno popusti, mogu ići čak i do 50 % od osnovne cene osiguranja.
Sa druge strane, malus funkcioniše kao suprotnost bonusu. Malus kod kasko osiguranja predstavlja povećanje premije osiguranja kao posledica prijave štete ili učestvovanja u saobraćajnoj nezgodi tokom godine. Cena se povećava prilikom obnove osiguranja.
Šta ne pokriva kasko osiguranje?
Iako ima širok opseg pokrića, ipak određene situacije nisu pokrivene ovom vrstom osiguranja. Tu se pre svega misli na nesavesnu vožnju pod dejstvom alkohola ili narkotika. Zatim, sve nelegalne radnje automobilom, tokom kojih je nastala šteta neće biti pokrivene kasko osiguranjem.
Isto tako, ukoliko se dokaže da je šteta izazvana namerno, vaša polisa je neće pokriti. U nekim situacijama, štete prouzrokovane određenim tipovima prirodnih katastrofa poput zemljotresa ili erupcija mogu biti isključene, osim ako nije kupljeno specifično pokriće za njih.
Stoga, dodatno se raspitajte o ovakvim pokrićima kod vašeg savetnika za osiguranje, posebno ako živite na području gde su prirodne katastrofe česta pojava.
Savesni vozači koji brinu o svom vozilu i odgovorno upravljaju njime u saobraćaju ne treba da brinu o isključenjima kasko osiguranja. Ono što treba da znaju jeste da će im ova vrsta osiguranja biti izuzetno korisna u brojnim situacijama na koje može, a često i ne može da se utiče.
Nadamo se da vam je naš tekst bio koristan, te približio pojam kasko osiguranja i pomogao da se odlučite da li vam je ovo osiguranje potrebno i korisno!