presvlacenje pelene bebi

Prvo sa čime se suočavaju roditelji tek rodjene bebe je hranjenje, kupanje i zamena pelena. Prvih dana život sa bebom u kući deluje veoma stresno, medjutim, vremenom roditelji savladaju veštine presvlačenja, kupanja i hranjenja, život postane jednostavniji i lepši, a beba centar svakog dešavanja u kući. Kako bi svaki dan uz bebu bio stvarno čaroban, najpraktičnije je da roditelji prate bebine potrebe, na vreme joj menjaju pelene za bebe, hrane je i uspavljuju, to je sve što joj treba u prvim mesecima. Zamena pelena za bebe je od ključnog značaja za bebino zdravlje, normalan rast i razvoj.

Koje su najbolje pelene za bebe?

Kada prvi put biraju pelene za bebe roditelji mora da se odluče izmedju dve osnovne vrste: platnene ili jednokratne pelene za bebe. U upotrebi jednih ili drugih nema razlike dok god se pelene redovno i pravilno menjaju, a ako se ostavljaju duže na bebi korišćenje i jednih i drugih podjednako povećava rizik od ojeda. Bolji protok vazduha imaju jednokratne pelene za bebe pa koža u njima bolje diše, ali se za ovu vrstu pelena često koriste hemikalije koje treba da obezbede apsorbciju i zadržavanje tečnosti unutar pelene, pa te hemikalije mogu da doprinesu ojedu kod osetljivih beba.  Pošto bebi pre navikavanja na nošu roditelji promene pelene na hiljade puta, dobro bi bilo da se pri prvoj kupovini pelena odluče da li će koristiti pamučne ili jednokratne, i jedne i druge imaju neke svoje prednosti, pa će ih roditelji birati prema svojim potrebama i odlukama. Najbolja pelena treba da bude kreirana tako da dobro upija tečnost i sprečava curenje, zato se roditelji uglavnom odlučuju za jednokratne pelene koje su tako kreirane da ove kriterijume mogu da zadovolje.Ako želite da saznate sve o vrstama, velicinama i karakteristikama pelena za bebe posetite link https://www.drmax.rs/mama-i-beba/bebi-pelene.html.

Šta znači redovna zamena pelena?

Bebi pelenu treba menjati što češće. U bebinom presvlačenju mora da postoji rutina, odredjeni interval za zamenu pelena. Pošto novorodjenčadi imaju obrok na tri sata, onda roditelji po savetu pedijatara praktikuju da pelene za bebe menjaju pola sata nakon obroka da ostave bebi vreme da se posle obroka isprazni. Medjutim, to ne podrazumeva striktno držanje šeme, beba mora da se presvuče van ustaljene šeme kada roditelji primete da je napunila pelenu. Često presvlačenje jednokratnih pelena za bebe za cilj ima da beba bude što kraće u kontaktu sa hemijskim materijama iz mokraće i stolice. Odojčadima se pelena menja i do deset puta na dan a kod starijih beba roditelji prate njihov bioritam i presvlače ih kad osete da je pelena vlažna na dodir ili po mirisu ili kada primete da pelena visi ili deluje kabasto. Ukoliko se bebi neredovno menjaju pelene jedan od najčešćih problema biće iriticija kože i pelenski osip. U dužem kontaktu sa hemijskim materijama iz mokraće bebina koža postaje crvena, iritirana i bolna. Prilikom zamene pelena dobro je da se beba neko vreme ostavi bez pelena, tokom leta kad je toplije može i duže od pola sata, zimi se taj interval smanjuje na nekoliko minuta, kako bi koža bila izložena vazduhu. 

Pravilna zamena pelena i nega pelenske regije

Zamena pelena jeste rutinska radnja, izvršava se po nekoliko puta tokom dana, ali ne znači da pri svakoj zameni ta rutina treba da isključuje opreznost i pažnju da se pelena pravilno zameni. Prilikom svake zamene kožu treba oprati, dobro obrisati i osuširi, tako se najbolje neguje i štiti od iritacije pelenska regija. Vlažna sredina pelenske regije je izuzetno povoljna za razvoj infekcija zato je bitno da se dobro prosuši. Suvu kožu treba namazati kremom koja ima zaštitnu barijeru, neće dozvoliti štetnim materijama da ojedu kožu. Ukoliko se kod bebe pojavio osip onda prilikom presvlačenja koža mora obavezno da se opere samo mlakom vodom, posle pranja dobro osuši, a onda namaže tanak sloj neke kreme za negu pelenske regije. Do ojeda može doći i ako se preterano steže pelena što roditelji često rade da tečnost ne bi iscurela. Jakim stezanjem pelene lastih koji je u obodima pelene može da iritira kožu i stvori povoljnu klimu za razvoj ojeda. Upotreba antibiotika i uvodjenje novih namirnica takodje može da dovede do ojeda pa tih dana mora da se obrati pažnja na sadržaj pelene, ali i na češća presvlačenja. 

Pelena mora da bude odgovarajuće veličine

Različiti brendovi pelena imaju različite mere oko nogu i struka, zato je dobro probati različite veličine ne držati se ustaljene kupovine. Kada kupite odgovarajuću veličinu pelene za bebe to znači da je neće stezati i iritirati i da će istovremeno obezbediti da tečnost i sadržaji iz nje ne cure što je bitno i za bebu ali i za roditelje. Kada se jave prve poteškoće u zameni pelena vreme je da promenite veličinu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *