Stevija je u poslednje vreme sve popularnija. Posebno je popularna ukoliko uzmemo u obzir činjenicu da naučnici sve više nalaze dokaze protiv konzumiranja šećera.

Naime, šećer ne može da škodi, ukoliko se konzumira u malim količinama, međutim, mi često konzumiramo i mnogo više šećera nego što je to preporučeno i onda to može i te kako da utiče na naše zdravlje.

Zašto je šećer loš i kako ga zameniti?

Pojedine naučne studije navode da šećer može da stvori zavisnost, koja je slična zavisnosti koju stičemo kada konzumiramo neke od najjačih droga. Zbog svog zdravlja, zbog raznih bolesti, ali i boljeg osećaja i izgleda mnogi ljudi prestaju da konzumiraju šećer. To je pohvalno, ali nije jednostavno, posebno ako smo celog života živeli praktično na šećeru, ako nam je ritual da uz kafu pojedemo neki kolačić, ako obožavamo da pojedemo nešto slatko posle ručka ili ako volimo i slatke obroke. Čokolade, karamelizovani prelivi, slatke pite, torte, minjoni – to nekome budi one iskrice u očima, a sama rečenica „Ma hajmo na kolače“ ili „Hoćemo li nešto slatko“ budi u nama onu iskrenu radost. Kada se šećer ukine, ta rečenica može da stvori bol, ali ukoliko se dobro informišete shvatite da postoje i zdravi slatkiši, koji su čak i ukusniji od onih nezdravih i koji upravo zbog toga bude duplu radost. Skinuti se sa šećera postaje značajno lakše ukoliko nađete adekvatnu zamenu. Jedan od tih zamena može biti i stevija. Evo o čemu se radi tačno:

Šta je stevija?

Naučno rečeno i predstavljeno stevija je slatki list, odnosno biljka iz porodice suncokreta, koja vodi poreklo iz Severne i Južne amerike. Ovaj slatki list je upravo zamena za šećer i zato se stevija koristi kao prirodni zaslađivač. Specifičan je stevijin ukus, ali dugotrajan. Stevija može da bude čak 300 puta slađa od običnog šećera, što znači da se koristi u mnogo manjim količinama. Međutim, nije samo stvar u količini koja se koristi. Poenta je da stevija ima mnogo malo kalorija, daleko manje od šećera. Iako se čak u Južnoj Americi konzumirala više od 1500 godina, naučnici su ipak bili skeptični prema ovoj biljci. Decenijama kasnije i Evropska unija je odlučila da odobri prodaju stevije, a to se dogodilo realtivno skoro, tačnije 2011. godine. Ipak, neke zemlje još uvek ne dozvoljavaju kako prodaju, tako ni korišćenje stevije.

U kom obliku možete nabviti steviju

Stevija jeste slatki list, ali ukoliko želite da kupite steviju, obično je nećete naći u tom obliku, već ćete je naći u mnogo praktičnijem. Naime, stevija se najčešće prodaje kao prah, a na taj način vrlo podseća na šećer. Zatim, stevija može da bude i u obliku sirupa, kao i tablete, čak i paste za zube. U pojedinim bolje snabdevenim specijalizovanim radnjama stevija može da se nađe i kao mleveno lišće. Može se naći i u marketima, kao i u bio šopovima. Takođe, određeni kafići uz šećer na stolu, prilažu i steviju, što može samo da oduševi sve one koji konzumiraju ovaj zasliđivač, jer samo pokazuje koliko jedan ugostitelj brine o svojim korisnicima.

Ko može da je koristi?

Steviju mogu da koriste dijabetičari, sportisti i svi oni koji žele da šećer zamene nekim drugim prirodnim zaslađivačem. Ipak, ukoliko ste dijabetičar ili vam je posavetovano da izacite šećer, savetujemo da se svakako prvo konsultujete sa vašim lekarom i da onda počnete da konzumirate steviju. Stevija nema isti ukus kao šećer, slatka je, ali specifičnog ukusa i zato bi dobro bilo da je prvo probate u malim količinama, da procenite ukus u ustima i da vidite da li vi to možete da konzumirate. Naravno, nekome se dopadne na prvi ukus, dok je nekome potrebno vreme da se privike na ovaj ukus. Međutim, kada se jednom privikne, onda je gotovo nemoguće ne konzumirati je.

Zašto je stevija dobra?

Pored toga što ima vrlo malo kalorija i što je idalana zamena za šećer, stevija je dobra i zbog mnogih drugih stvari. Sadrži C vitamin, kao i vitamin A, magnezijum, gvožđe i cink, između ostalog. Pojedina naučna istraživanja su pokazala da stevija pomaže kada da se stabilizuje nivo šećera u krvi, kao i da može da utiče na regulaciju visokog krvnog pritiska. Dobra je za naše organe, posebno za jetru i slezinu. Pozitivno deluje protiv bakterija i virusa, a može čak da izleči i neke kožne bolesti. Dobra je i za varenje.

Stevija u ishrani – kolači sa stevijom

I konačno samo došli do onog najslađeg dela. Zdravi kolači su san svih nas, koji obožavamo slatko. Znamo da nismo ništa „zgrešili“, a opet smo zadovoljili našu potrebu za slatkišima. Da li ste znali da možete da jedete američke palačinke, čizkejk, puding, sladoled i još mnogo drugih slatkiša bez šećera.

Evo nekoliko ukusnih i jednostavnih recepata:

Puding sa stevijom

Za ovaj puding će vam biti potrebno pola litre mleka, ukoliko ne koristite životinjsko, možete i biljno, zatim malo cimeta, gustina i vrlo malo stevije. Potrebno je da u vrlo malo mleka ubacite kašičicu mlevenog cimeta, da dodate 2 kašike gustina i prstohvat stevije. Najbolje bi bilo da za ovaj recept koristiti steviju u prahu. To dobro izmešajte. Zatim, onu veću količinu mleka treba da prokuvate, a pre nego što počne da vri, ubacite sve ono što ste prethodno pripremili. Tu smesu treba kuvati svega par minuta dok se ne zgusne. Na kraju, kada poslužujete, možete dodati i mali čokolade sa stevijom.

Američke palačinke sa stevijom

Ko ne voli palačinke? Biće vam potrebno oko 200 grama brašna. Ukoliko želite da ovo bude zdravija varijanta, onda savetujemo da pšenično brašno pomešate sa speltinim. Zatim, prašak za pecivo, soda bikarbona, malo soli, stevije, jaje, mleko, ulje i čokolada. Priprema je ista kao i kod palačinki koje inače pravite, samo što umesto šećera dodajete steviju i to opet prstohvat. Ukoliko volite slađe onda dodajte dva prstohvata.

Sladoled sa stevijom

I sladoled može da bude super opcija, kada je zdravija varijanta. Dakle, potrebno vam je malo mleka, gledajte da to bude domaće mleko, zatim i malo domaćeg sira, stefija, limunov sok, vanila i so. U blender treba staviti sve ove sastojke i to u sledećim količinama: 1 čaša mleka, oko 20 grama sira, malo više od prstohvata stevije, jednu kašičicu vanile u prahu, kao i jednu kašiku limunovog soka i vrlo malo soli. Sve se to meša dok se ne dobije kompaktna smesa.

I mnogi drugi kolači mogu da imaju vrlo lepe ukusa čak i kada su bez šećera, a za sve to je zaslužna stevija. Sada i mnogi brendovi koji se bave proizvodnjom hrane i slatkiša, koriste steviju umesto šećera, jer žele da poboljšaju kvalitet svojih proizvoda.

Još nekoliko zanimljivih informacija

  • Koristi se i u kozmetici, kao i u hrani za životinje
  • Može biti i deo cigareta, kako bi se poboljšao njihov ukus
  • U plemenima Perua se koristila kao antidepresiv
  • Šećer može da se karamelizuje, ali stevija ne

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *