Javno preduzeće Srbijagas i ruski Gasprom potpisali su danas ugovor o osnivanju zajedničkog preduzeća za Podzemno skladište gasa "Banatski dvor".
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović rekao je novinarima da će sve aktivnosti na kompletiranju preuzimanja nove vlasničke strukture biti završene do 31. marta.
Gasprom će imati 51 odsto kapitala u zajedničkom preduzeću, a Srbijagas 49 odsto, prema sporazumu koji su te dve državne kompanije potpisale prilikom posete ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva Srbiji u oktobru 2009. godine.
Bajatović je naveo da su investicije od strane Srbijagasa bile 23 miliona evra, dok će Rusi biti u obavezi da utisnu 300 miliona kubika gasa, ulože u instalaciju gasnog kompresora i preostale tehničke detalje.
Prema ranijim navodima, na osnovu dosadašnjih ulaganja, Gasprom bi za udeo u zajedničkom preduzeću Srbijagasu trebalo da doplati oko 3,5 miliona evra, a kapital zajedničkog preduzeća procenjen je na 50 miliona evra.
Na kraju izgradnje prve faze skladišta, kako je kazao Bajatović, kapacitet će biti 470 miliona kubnih metara gasa. Dnevno će moći da se uskladišti 3,7 miliona, a u periodu potrošnje biće moguće izvaditi šest milion kubika gasa.
Druga faza izgradnje skladišta, prema njegovim rečima, biće nastavljena po izradi strategije i zavisiće od dinamike izgradnje magistralnog gasovoda Južni tok i unutrašnjih potreba srpskog tržišta.
"Mi bismo da skladištimo i eksploatišemo i duplo više gasa, jer je dnevni kapacitet 10 miliona kubnih metara gasa", kazao je on i dodao da, s obzirom na trenutnu potrošnju gasa u Srbiji, nije nužno da se kapcitet proširuje.
Bajatović je rekao da Srbijagas neće potrošiti sve uskladištene količine gasa tokom grejne sezone i da je ideja da Gasprom preuzme te količine, a da se Srbiji putem gasovoda isporuce iste količine, kao komercijalne, kako bi se smanjili troškovi.
Izvršni direktor za skladišta i logistiku u Gaspromu Vladimir Konduhin je rekao da je Banatski dvor strateško skladište za Gasprom koje će obezbediti sigurno snabdevanje Srbije gasom, ali i region Balkana.
Konduhin je kazao da je zadovoljan dosadašnjim tokom realizacije investicije, jer je 80 odsto objekata završeno, dodavši da je plan da od 1. aprila počne da se utiskuje takozvani "jastučni gas".
Prema njegovoj proceni, u skladištu će na kraju grejne sezone ostati oko 250 miliona kubika gasa, a do početka sledeće grejne sezone biće oko 450 miliona kubnih metara.
"Ako bude realizovan projekat Južni tok i potrebe za skladišnim kapacitetima Gasproma u Srbiji biće veće. Tražićemo potencijalna skladišta na trasi gasovoda, a imajući u vidu da Banatski dvor već postoji, trudićemo se da iskoristimo sve kapacitete ovog skladišta, a po potrebi izgradimo i druga", istakao je on. (Economy.rs, Beta 6. februar 2010)
Indeks najlikvidnijih akcija na Beogradskoj berzi opao je 0,25 procenta, na 622,13 poena, a opšti Belexline nije se promenio i zaključen je na 1.222,64 indeksna poena.
Nemačko tržište rada beleži iznenađujuće dobre rezultate – preživelo je recesiju, a u vreme privrednog oporavka beleži pad nezaposlenosti. U čemu je nemačka tajna?
U želji da svojim korisnicima omogući kvalitetnu mobilnu komunikaciju,Vip od danas prvi u Srbiji nudi specijalne Mikro SIM kartice neophodne za korišćenje najmodernijih smart telefona i naprednih “tablet” uređaja kao što je iPad 3G.
U saradnji sa svojim partnerima, Raiffeisen Leasing-om i DDOR-om , Toyota Srbija je pokrenula akciju baziranu na novom proizvodu: Toyota Start paket finansiranja.
Časopis Forbes objavio je listu sportiskinja koje su najviše zaradile prošle godine baveći se profesionalnim sportom, ali i pametno unovčavajući svoj znoj proliven na terenu, znanje, talenat i, zašto ne reći, lepotu.
Magija Rodžera Federera Spektakularni udarci kroz noge Rodžera Federera postaju njegova specijalnost, a tehniku ovog udarca pokazuje i Endi Rodik...
Džejms Kameron: A Message From Pandora Reditelj Avatara, Džejms Kameron uključen je u još jednu ekološku inicijativu spasavanja reke Amazona nakon što je brazilska vlada odlučila da izgradi branu u oblasti Belo Monte koja bi mogla da uništi veliki broj prirodnih vrsta i dovede do selidbe oko 25.000 ljudi.
Citroen C4 Picasso Euro NCAP test Tako je i francuski Citroen predstavio prve zvanične fotografije Citroena C4 Picasso MPV koji predstavlja jednod od najvažnijih modela u gami modela ovog proizvođača.