Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/srlexic/public_html/diskusije/include/common.php on line 50
Economy diskusije / Porez na kapitalnu dobit

Economy diskusije

Forumi za sve vrste diskusija o privrednim kretanjima u Srbiji, regionu i svetu

Niste prijavljeni.

Objava

#1 2005-10-19 22:40:56

Benmar
Član
Registrovan: 2005-09-11

Porez na kapitalnu dobit

Moze li mi neko objasniti proceduru oko placanja poreza na kapitanu dobit ili me bar uputiti na neki sajt gde bih mogao vise da informisem u vezi toga?
Unapred hvala.

Nije na forumu

#2 2005-10-19 23:26:33

Chika Kure
Član
Iz: Zemuna
Registrovan: 2005-10-03

Re: Porez na kapitalnu dobit

Plaća se u Poreskoj upravi (PU) opštine na kojoj živiš. E sad, od opštine do opštine razni ljudi rade u PU, neki bolje, neki lošije svoj posao. Negde imaju manje, a negde više posla (Nbg je naprimer zatrpan predmetima, pa se rešenje dobija posle nekoliko meseci kako čujem).

Zbog toga evo kako je kod mene u PU.

I da - po prodaji akcija imaš zakonski rok da tu prodaju prijaviš - 10 ili 15 dana.

Porezniku koji je zadužen za obračun kapitalne dobiti donosiš fotokopije potvrda o kupovini i o prodaji akcija. Ove potvrde dobijaš naravno od brokerske kuće preko koje trguješ/investiraš... Čuo sam da je negde samo to dovoljno, kod mene nije - idemo dalje. Pored tih potvrda potrebno je popuniti poresku prijavu - tojest formular. Prvi put uzmeš jedan od njega i fotokopiraš u par primeraka da imaš kod kuće, a možeš ga i kupiti - oznaka PPDG-3. Zatim se popuni još jedan formular - "Zapisnik o učešću stranke u postupku", gde ti u principu upišeš u jednoj rečenici da si saglasan sa procenom.

Kad je to urađeno poreznik uzima tvoj predmet i ti rešenje dobijaš poštom na kućnu adresu preporučenom pošiljkom, znači treba potpisati to. Ako nisi kod kuće, biće u pošti.

Po dobijanju rešenja, ukoliko kapitalni dobitak postoji, porez si dužan da uplatiš u roku od 15 dana.

E sad, kako se računa kapitalni dobitak? Vrlo jednostavno - prodajna cena minus kupovna cena, 20% od toga. Ukoliko je prodaja i kupovina u toku istog meseca, to je onda tačno 20%, ne računa se inflacija. Ako si držao akcije duže, računa se i inflacija, pa kupovna cena postaje "usklađena cena" sa uračunatom inflacijom, pa onda na razliku do prodajne 20%.

Jel sad jasnije?

TREJD ZA SVA VREMENA - BUY EUR/RSD

http://www.youtube.com/watch?v=6wS5xOZ7Rq8
........................................................................

Nije na forumu

#3 2005-10-19 23:31:31

gym
Član
Registrovan: 2005-10-19

Poneti potvrde (kopije) o kupovini i prodaji akcija u poresku upravu na opstini prebivalista. Popunjava se poreska prijava
Oni ce utvrditi osnovicu za porez kao razliku prodajne i kupovne (uvecane za rast cena na malo u medjuvremenu) cene akcija i na to zaracunati 20%. Za taj posao im treba dvadesetak dana i onda salju resenje na kucnu adresu. Nakon toga je rok za placanje 15 dana. Meni su rekli da je obveznik duzan prijaviti porez u roku od deset dana nakon prodaje.
Ovo vazi za Palilulu.

Poslednje editovanje od gym (2005-10-19 23:32:51)

Nije na forumu

#4 2005-10-20 12:18:32

krle
Član
Registrovan: 2005-03-23

Mene zanima da li neko zna kako to ide za strance. Kao stranac dobio sam PIB broj u poreskoj upravi i trgujem direktno, znaci ne preko brokera u SLO nego preko vasih brokerskih kuca.Da sam trgovao preko neke od slovenskih brokerskih kuca onda mi avtomatski salju na poresku upravu podatke. Da li i za mene vazi da moram prijaviti prodaju u roku od 10 dana iako postoji izmedju nasih drzava potpisan ugovor da se porez ne placa dva puta? Posto nisam u mogucnosti da posle  svake prodaje dolazim u BG bilo bi super kad bi to mogao da resavam kod nas.

aikb, enhl, sjpt, vzas, smpo

Nije na forumu

#5 2005-10-20 16:25:04

Spasenovic
Član
Iz: Beograd
Registrovan: 2005-08-22

krle upisano:

Mene zanima da li neko zna kako to ide za strance. Kao stranac dobio sam PIB broj u poreskoj upravi i trgujem direktno, znaci ne preko brokera u SLO nego preko vasih brokerskih kuca.Da sam trgovao preko neke od slovenskih brokerskih kuca onda mi avtomatski salju na poresku upravu podatke. Da li i za mene vazi da moram prijaviti prodaju u roku od 10 dana iako postoji izmedju nasih drzava potpisan ugovor da se porez ne placa dva puta? Posto nisam u mogucnosti da posle  svake prodaje dolazim u BG bilo bi super kad bi to mogao da resavam kod nas.

Da li ste Vi nekoga, prilikom dobijanja PIB-a, ovlastili da Vam bude poreski punomocnik?

Nije na forumu

#6 2005-10-20 16:33:09

Mare
Član
Registrovan: 2005-10-13

Chika Kure upisano:

E sad, kako se računa kapitalni dobitak? Vrlo jednostavno - prodajna cena minus kupovna cena, 20% od toga....

Sta je sa troškovima: provizije brokera, banke, CR, berze? Da li se i to oduzima?

Nije na forumu

#7 2005-10-20 16:40:35

krle
Član

Spasenovic upisano:

krle upisano:

Da li ste Vi nekoga, prilikom dobijanja PIB-a, ovlastili da Vam bude poreski punomocnik?

Da. Ovlascen je covek koji ima vase drzavljanstvo.

Nije na forumu

#8 2005-10-20 17:00:07

gym
Član

Mare upisano:

Chika Kure upisano:

E sad, kako se računa kapitalni dobitak? Vrlo jednostavno - prodajna cena minus kupovna cena, 20% od toga....

Sta je sa troškovima: provizije brokera, banke, CR, berze? Da li se i to oduzima?

troskovi se ne odbijaju od osnovice poreza.
Imao sam raspravu o logicnosti tog resenja sa sluzbenicom poreske uprave. Slozila se da bas i nije logicno ali je tako propisano "odozgo"

Nije na forumu

#9 2005-10-20 23:36:41

Benmar
Član
Registrovan: 2005-09-11

E sad je mnogo jasnije, hvala svima.

Nije na forumu

#10 2005-10-21 09:48:01

Spasenovic
Član
Registrovan: 2005-08-22

@Krle
Mislim, ali nisam potpuno siguran, da je osoba koja je postala vas poreski punomocnik sad u potpunosti odgovorna za vase poreske obaveze  tako da on treba da u poreskoj upravi, u opstini na kojoj zivi, prijavljuje porez.

Poslednje editovanje od Spasenovic (2005-11-07 08:44:29)

Nije na forumu

#11 2005-11-06 22:43:31

mladen111
Član
Registrovan: 2005-04-05

Neka me netko objasni sledeće:
kupim akcije po 1000 din*10=10000 (recimo april), želim ih sad prodati po 1100*10=11000 din. Razlika je 1000 dinara. Din/eur 81 u mesecu aprilu, din/eur 85 u mesecu novembru. Da li plaćam kapitalnu dobit s obzirom da je bila inflacija i vrednost dinara se smanjila i vrednost mojih akcija je u stvari manja nego kad sam ja kupovao? Mnogo bi mi značio odgovor, unapred zahvaljujem!

AGBN, BACV, GLOS, KPNO

Nije na forumu

#12 2005-11-07 07:14:48

zappa
Član
Registrovan: 2005-04-14

Kapitalna dobit se izračunava tako što se od sadašnjih 11000 oduzme 10000 uvećano za rast cena na malo od datuma kupovine do dana prodaje. Kurs dinar-evro se ne uzima u obzir, što je u ovom periodu dobro za nas investitore, jer je rast cena bio znatno veći od rasta kursa.

Nije na forumu

#13 2005-11-07 10:13:33

amater
Član
Iz: beograd
Registrovan: 2005-05-05

Meni je moj referent pokazao dopis RUJP po kome su duzni da prikazu sve transakcije. U isto vreme se trazi isto to od centralnog registra. To je dug i komplikovan proces ali znaci da nema sansi da se nesto ne prijavi.

Poslednje editovanje od amater (2005-11-07 10:13:49)

AGBC - AGBN - AGSK - AGRC - AIKB - AIKBPB - ALBS - ALFA - BBMN - BIPB - BMBI - BNTS - ENHL - FITO - GLOS - GSFD - IKRB - IMLK - JIBG - JMBN - KIML - KOPB - MLNS - MLSU - MTNS - MTLC - PLNM - PRGS - PRBN - PTLK - PUUE - RDJZ - RMBG - RUPL - SJPT - SNCE - SOMP - SRBL - STGR - TIGR - TGAS - UNBN - UNFZ - VOJP - ZISR - ZOPH

Nije na forumu

#14 2005-11-07 11:36:19

FLASH
Član
Iz: Novi Sad
Registrovan: 2005-10-26

Jel samo za ovu godinu ili i za prethodne?

Nije na forumu

#15 2005-11-07 13:52:36

Dinkic
Član
Registrovan: 2005-03-28

A, zna li neko jel kamata za neplaceni porez po poreskim resenjima jos uvek 2% mesecno?

Nije na forumu

#16 2005-12-01 13:55:09

PERA 1
Član
Registrovan: 2005-04-08

Pitanje?
Kako se obracunavaju akcije koje su dobijene kao dividenda, tj.  kada se one prodaju koliki se porez placa.

alfa bacv bmbi cchs dnos fito imlk jafa jmbs luxl  nsml  rmbg sjpt tgas tigr unvr

Nije na forumu

#17 2005-12-01 14:19:53

Ivan
Član
Iz: Omaha, 1440 Kiewit Plaza
Web sajt

PERA 1 upisano:

Pitanje?
Kako se obracunavaju akcije koje su dobijene kao dividenda, tj.  kada se one prodaju koliki se porez placa.

Odlicno pitanje. Moja pretpostavka. Posto su dobijene kao raspodela profita (koji je prethodno oporezovan) verovatno se placa porez na razliku u ceni izmedju nominlane vrednosti i trzisne prilikom prodaje jer se razlikom u ceni napravljenoj na berzi ostvaruje kapitalna dobit koja je predmet oporezivanja.

Nije na forumu

#18 2005-12-02 10:12:07

Dinkic
Član
Registrovan: 2005-03-28

To bi bilo slicno kao i prilikom obracuna kapitalne dobiti za "besplatno" podeljene (po zakonu o privatizaciji) pa prodate akcije???

Ivan upisano:

PERA 1 upisano:

Pitanje?

Odlicno pitanje. Moja pretpostavka. Posto su dobijene kao raspodela profita (koji je prethodno oporezovan) verovatno se placa porez na razliku u ceni izmedju nominlane vrednosti i trzisne prilikom prodaje jer se razlikom u ceni napravljenoj na berzi ostvaruje kapitalna dobit koja je predmet oporezivanja.

Nije na forumu

#19 2005-12-02 12:31:53

amater
Član

Ko je pokusao da izbegne odnosno da ne prijavi za ovu godinu treba da uradi odmah posto je RUJP krenula u ukrstanje podataka sa Centralnim registrom. To mi je rekla juce zena koja je moj referent u RUJP.

AGBC - AGBN - AGSK - AGRC - AIKB - AIKBPB - ALBS - ALFA - BBMN - BIPB - BMBI - BNTS - ENHL - FITO - GLOS - GSFD - IKRB - IMLK - JIBG - JMBN - KIML - KOPB - MLNS - MLSU - MTNS - MTLC - PLNM - PRGS - PRBN - PTLK - PUUE - RDJZ - RMBG - RUPL - SJPT - SNCE - SOMP - SRBL - STGR - TIGR - TGAS - UNBN - UNFZ - VOJP - ZISR - ZOPH

Nije na forumu

#20 2005-12-02 13:49:56

mrbee
Član
Iz: 011
Registrovan: 2005-10-21

Na sajtu Ministarstva finansija, u delu pitanja-odgovori naisao sam na interesantan podatak, koji ce mozda biti koristan nerezidentima

---------------------------------------------------
Da li su nerezidenti bez poslovne jedinice na našoj teritoriji obveznici poreza na kapitalnu dobit u slučaju prometa hatrijama od vrednosti?

Nerezidentni obveznik koji ostvari kapitalni dobitak poslovanjem hartijama od vrednosti na teritoriji Republike Srbije nije obveznik poreza na kapitalni dobitak shodno članu 40. i članovima 27-29. Zakona o porezu na dobit preduzeća.

PozZ_

Nije na forumu

#21 2005-12-02 14:04:57

krle
Član

mrbee upisano:

Na sajtu Ministarstva finansija, u delu pitanja-odgovori naisao sam na interesantan podatak, koji ce mozda biti koristan nerezidentima

Da li su nerezidenti bez poslovne jedinice na našoj teritoriji obveznici poreza na kapitalnu dobit u slučaju prometa hatrijama od vrednosti?

Nerezidentni obveznik koji ostvari kapitalni dobitak poslovanjem hartijama od vrednosti na teritoriji Republike Srbije nije obveznik poreza na kapitalni dobitak shodno članu 40. i članovima 27-29. Zakona o porezu na dobit preduzeća.

PozZ_

E to bi bio mozda odgovor na moje pitanje, samo da mi neko objasni sta znaci "nerezidenti bez poslovne jedinice na nasoj teritoriji". Ako neko moze da objasni bio bih zahvalan. Ja poslujem direktno preko ovlascenog lica sa drzavljanstvom SiCG i imam PIB broj, a ne preko brokerskih kuca u SLO.

Nije na forumu

#22 2005-12-02 14:12:54

Herijeta
Član
Registrovan: 2005-10-14

Jos jedno pitanje: recimo da je porez na kapitalnu dobit placen, onda preostali dobitak spada u prihode (?), da li se na to se potom obracunava onaj jednogodisnji sinteticki porez na prihode preko priblizno 12.000 evra godisnje (prosle godine je bilo nesto malo preko 900.000 dinara). Ukoliko je neko shvatio pitanje, a mozda prosle godine racunao to za porez (ja zamalo izbegoh), neka odgovori, nisam videla da se to do sada pominjalo, a to mi je cudno.

za sada ALFA BMBI FITO JAFA MTLC PTLK TGAS

Nije na forumu

#23 2005-12-02 15:12:52

gym
Član

Mislim da spada u prihode i ako se nabere uz platu (belu) preko 12.000 onda jos 14% na taj iznos preko 12.000.

Poslednje editovanje od gym (2005-12-02 15:13:37)

Nije na forumu

#24 2005-12-02 15:30:38

AA1
Član
Registrovan: 2005-07-07

ne - kada se plati porez na kapitalnu dobit onda je sve reseno.

lepo pise u porezu na dohodak gradjana.

u godisnji prihod ulaze plate, kamate, kirije, dividende.itd

Lakse je dobro kupiti nego dobro prodati

Nije na forumu

#25 2005-12-02 15:52:40

gym
Član

Nesto mi tu nije logicno. Ako dividenda ulazi u osnovicu za prihod a na nju je vec placen porez na kapitalnu dobit od 20% zasto onda ne i dobit od trgovine akcija?
Da se razumemo, ne navijam ja za to smile

Poslednje editovanje od gym (2005-12-02 15:53:38)

Nije na forumu

#26 2005-12-02 16:21:39

AA1
Član
Registrovan: 2005-07-07

ja predlazem da posetis

http://www.mfin.sr.gov.yu/html/modules. … pageid=122

U Clanu 87. sve pise sta ulazi u Godisnji porez.

ne ulazi kapitalna dobit jer si na nju vec platio porez.

Дохотком из става 1. овог члана сматра се годишњи збир:
1) зарада из чл. 13. и 14. овог закона;
2) опорезивог прихода од самосталне делатности из чл. 33. и 40. овог закона;
3) опорезивог прихода од ауторских права и права индустријске својине из чл. 55. и 60. овог закона;
4) опорезивог прихода од капитала из члана 63. став 2. овог закона;
5) опорезивог прихода од непокретности из чл. 68. и 70. овог закона;
6) опорезивог прихода од давања у закуп покретних ствари из члана 82. ст. 3. до 5. овог закона;
7) опорезивог прихода од осигурања лица из члана 84. став 2. овог закона;
7а) опорезивог прихода спортиста и спортских стручњака из члана 84а овог закона;
8) опорезивих других прихода из члана 85. ст. 1. и 2. овог закона.

Lakse je dobro kupiti nego dobro prodati

Nije na forumu

#27 2005-12-02 17:35:19

gym
Član

Hvala na linku.

Nije na forumu

#28 2005-12-02 18:08:23

merchant
Član
Registrovan: 2005-10-22

gym upisano:

Nesto mi tu nije logicno. Ako dividenda ulazi u osnovicu za prihod a na nju je vec placen porez na kapitalnu dobit od 20% zasto onda ne i dobit od trgovine akcija?
Da se razumemo, ne navijam ja za to smile

Gym, AA1 je u pravu, provereno se ne plaća porez na dodatne prihode građana, odnosno prihod od akcija ne ulazi u osnovu, jer je već plaćen porez na k.d.

Poslednje editovanje od merchant (2005-12-02 18:10:32)

Nije na forumu

#29 2005-12-02 18:17:55

gym
Član

Video sam, citajuci zakon

Nije na forumu

#30 2005-12-06 23:57:16

Al
Član
Registrovan: 2005-10-27
Web sajt

Jedno pitanje za iskusnije špekulante ili poznavaoce prava:
Moja keva je imala (besplatne) akcije jednog preduzeća (dobijenog po starom zakonu iz 97, ako je bitno) i prodala ih je. Pre par dana dobila je da plati porez na kapitalnu dobit.
Pošto je to u stvari kapitalni gubitak od xxxxx dinara a nikada više neće prodavati niti kupovati akcije kako ona može da dodje do tih para?
Da li ja mogu da nekako podignem te pare umesto keve?
Da li ja mogu da njime anuliram moj budući (pozitivni) porez na kapitalnu dobit pošto ja kupujem i prodajem akcije?
Unapred zahvalan!

Nije na forumu

#31 2005-12-07 00:34:11

Aster
Član
Registrovan: 2005-09-09

Prebijanje kapitalnih dobitaka i kapitalnih gubitaka

Clan 78

(Tako nekako zvuci)

Kapitalni dobitak ostvaren prodajom hartija od vrednosti moze se prebiti kapitalnim dobitkom ostvarenim prodajom druge hartije od vrednosti u istoj godini.

Ako se i posle prebijanja iz stava 1. ovog clana iskaze kapitalni gubitak, dozvoljeno je njegovo prebijanje u narednih 5 godina na racun buducih kapitalnih dobitaka.

---

Znaci, ako te majka ovlasti da trgujes umesto nje, mozes kupovati i prodavati akcije, zaradjivati lovu dok njen kapitalni gubitak ne pokrije sve tvoje kapitalne dobitke i imas 5 godina fore da ostvaris to. Nakon toga mozes da nastavis trgovanje na svoje ime ili nadjes jos nekoga ko je ostvario gubitke pa tako redom... Doduse, treba imati poverenja u tu osobu da te nece ojaditi.

Pitanje je samo da li se i kapitalni gubitak uvecava sa indexom rasta cena na malo (sto mi se cini logicnim), ali tu informaciju nisam video u zakonu.

Poslednje editovanje od Aster (2005-12-07 00:37:27)

Nije na forumu

#32 2005-12-07 16:36:14

Al
Član
Web sajt

@Aster Hvala!
I još jedno pitanje ako je neko uopšte imao ili čuo za sličan problem, a malo je drugačije pitanje od prethodnog!
Šta se dešava kad neko proda akcije i ima kapitalni gubitak i nikad se više ne pojavi na berzi, ni on niti neko ko ima ovlašćene te osobe i sl. Šta se dešava tada i kako ta osoba može doći do tih para?

Nije na forumu

#33 2005-12-07 18:51:58

powermax
Član
Registrovan: 2005-12-07

Kapitalni gubitak se ne uvecava indeksom rasta cena na malo. Gubitak i dobitak se mogu prebijati samo ako su ostvareni u istoj kalendarskoj godini.Kada se nakon prebijanja iskaze gubitak, moze se prebijati sa buducim dobicima u narednih 5 godina(sa dobitkom od prodaje akcija,nepokretnosti,udela itd).
Provizije brokera,berze,crhov,banke se zanemaruju kod obracuna jer kap.dob. predstavlja razliku izmedju prodajne cene i nabavne cene uvecane indeksom rasta cena na malo od datuma sticanja do datuma prodaje akcija.
Ko je ostvario samo gubitak u jednoj kalendarskoj godini, moze samo da okaci resenje na zid kako bi mu se divio.
Daj boze da platim sto vise poreza na kapitalni dobitak.

this time next year i`ll be a millioner

Nije na forumu

#34 2005-12-08 01:09:59

siroma' početnik
Član
Web sajt

Uuuuu, ovo je loše...

Kako se ne uračunavaju provizije?

Primer:
Kupim po 1000, znači po 1015 (recimo da su sve provizije ukupno 1,5%).
Prodam po 1100, znači prodao sam po 1080.2 (jer mi se odmah obračunava i porez na prenos prava od 0.3%).
Zaradio sam 1080-1015=65. Valjda treba da platim 65*0.2=13 na ime poreza na kapitalnu dobit. Po ovome, plaćam 100*0.2=20, a to mi se ne dopada, jer mi na kraju umesto 52 ostaje 45...

Da li ovako baš piše u zakonu (da se računa kao da provizije ne postoje), ili je to slobodno tumačenje referenta u poreskoj upravi?

[POLITIČARI, RADITE NEŠTO DRUGO, BIĆE MANJA ŠTETA ZA DRŽAVU]
--------------------------------------------------------------------
Fighting for the right to live under the sun
we won't stop 'til they've lost and we've won [Hammerfall - Stronger than All]

Nije na forumu

#35 2005-12-08 01:41:20

apsolutni pocetnik
Član
Registrovan: 2005-12-08

Moje prvo javljanje i veliki pozdrav svima.

Porez na kapitalnu dobit za:

1. pravno lice

-osnovica je"kapitalni dobitak"
iznosi 10 %, prikazuje se u bilansima i placa se po resenju, dobit preduzeca na kraju godine. Ukoliko se firma bavi jos necim dobitak odnosno gubitak se sabiraju i na to se placa porez;

-na prenos "apsolutnih prava"
osnovica je ugovorena ili trzisna cena iznosi 0,3%
placa se po odbitku

-na dividendu se neplaca porez

2. fizicka lica

-na "kapitalnu dobit"
osnovica je "kapitalna dobit" i iznosi 20%, placa se po resenju

-na prenos "apsolutnih prava"
osnovica je ugovorena ili trzisna cena iznosi 0,3%, placa se po odbitku

-porez na dividende
osnovica je isplacena dividenda umanjena za 50% i iznosi 20%, placa se po odbitku

Ovo je zvanicno tumacenje iz Senzala

Such a beautiful day - everyday

Nije na forumu

#36 2005-12-08 02:21:40

Aleksandar
Član
Iz: Boston, MA
Registrovan: 2005-03-24

siroma' početnik upisano:

Uuuuu, ovo je loše...

Kako se ne uračunavaju provizije?

Primer:
Kupim po 1000, znači po 1015 (recimo da su sve provizije ukupno 1,5%).
Prodam po 1100, znači prodao sam po 1080.2 (jer mi se odmah obračunava i porez na prenos prava od 0.3%).
Zaradio sam 1080-1015=65. Valjda treba da platim 65*0.2=13 na ime poreza na kapitalnu dobit. Po ovome, plaćam 100*0.2=20, a to mi se ne dopada, jer mi na kraju umesto 52 ostaje 45...

Da li ovako baš piše u zakonu (da se računa kao da provizije ne postoje), ili je to slobodno tumačenje referenta u poreskoj upravi?

Nazalost tako je.

Clan 72-80 Zakona o porezu na dohodak građana, jasno kaze da je kapitalna dobit razlika izmedju prodajne i kupovne cene akcija. Na nabavnu vrednost se dodaje rast indeksa cena na malo u proteklom periodu ...

A ono sto je jako zanimljivo, a sto davno nije pomenuto-a pricano je, a to je dvostruko oporezivanje istog novca od strane drzave. Jer oni na ovaj nacin nama oporezuju iznos provizije, a provizije su prihod, u ovom slucaju brokerskih kuca, koji se posle kroz porez na dobit preduzeca oporezuje njima...

Nije na forumu

#37 2005-12-08 03:00:38

Aster
Član
Registrovan: 2005-09-09

Da li neko ovde trguje akcijama kao pravno lice?

Da skratim pricu, da li je moguce registrovati se kao PREDUZETNIK (za nekih 450 dinara), ili neki drugi privredni subjekat (pogledaj http://www.kombeg.org.yu/poslovanjebg/o … sub.htm#od), i onda placati poreze na kraju godine i to po stopi od 14%, ili samo preduzeca (sta god to znacilo) imaju pravo da trguju akcijama? I preduzetnik je valjda pravno lice, isto kao i preduzece?

Takodje, da li preduzetnik mora imati knjigovodju, i postoji li neki limit za godisnji obrt sredstava i postoji li tu jos nekih peripetija?

Priznajem da nisam otkrio toplu vodu. Samo me interesuje iskustvo nekoga ko radi kao pravno lice.

Nije na forumu

#38 2005-12-08 07:10:37

apsolutni pocetnik
Član

Ja sam poceo da radim kao pravno lice i rekose mi da je to trenutno povoljnija opcija.
Preduzetnik ima status fizickog lica.
Sto se limita tice do 2000000 din. porez placa pausalno a preko te cifre je u PDV-u.

Nije na forumu

#39 2005-12-09 00:37:50

powermax
Član

Ako neko zaradi dosta na akcijama a zeli da izbegne ili umanji placanje poreza neka se samo izjasni i dobice pravu informaciju. Uvek postoje male tajne za izbegavanje poreza.

Nije na forumu

#40 2005-12-09 00:45:25

Herijeta
Član

Aster, mozes "iz radnog odnosa" da osnujes agenciju npr. ali to podrazumeva pausalni porez + neke doprinose, odnosno 6 do 12 hiljada mesecno u zavisnosti od opstine i za sta si registrovan, pri cemu je limit 2 mil. CSD ukupnog prometa (koji se nije menjao dugo - malo je to). Ako predjes, sleduju knjige i sav uzas racunovodstva ... A ako ti ostaje status fizickog lica, nista nisi dobio ...

Apsolutni, mozda bi mogao mogao da objasnis malo detaljnije, vec si imao registrovanu firmu ili ...?

Powermax, da cujemo male tajne.  Ili je to pitanje za razmisljanje? smile

Nije na forumu

#41 2005-12-09 10:12:57

amater
Član

Ja potpisujem da ne postoji sansa da ze izbegne porez na kapitalnu dobit kao fizicko lice osim u slucaju da se vrsi prebijanje sa kapitalnim gubicima. Vrlo sam verziran u poreske propise.

Moze da se radi preko preduzeca ali je novac onda na racunu sa svim ogranicenjima u vezi njegovog koriscenja. Ja radim kao fizicko lice iako imam i firmu.

Nije na forumu

#42 2005-12-09 10:31:51

Chika Kure
Član
Iz: Zemuna
Registrovan: 2005-10-03

amater upisano:

Ja radim kao fizicko lice iako imam i firmu.

Takođe.

TREJD ZA SVA VREMENA - BUY EUR/RSD

http://www.youtube.com/watch?v=6wS5xOZ7Rq8
........................................................................

Nije na forumu

#43 2005-12-09 15:27:08

urhic
Član

Da li moze neko da mi izracuna porez na kapitalnu dobit! Prodao sam 65 nasledjenih(ne kupljenih) akcija Ratka Mitrovica po 1200 pre koji mesec i sad mije stiglo resenje bla, bla... Cisto me zanima koliko treba da odvojim za ovaj uzitak!!

Nije na forumu

#44 2005-12-09 16:52:18

powermax
Član

urhicu na akcije koje si nasledio pa prodao NE PLACA SE POREZ NA KAPITALNI DOBITAK. Zali se na resenje i ono ce sigurno biti ponisteno na drugostepenom organu.
Herijeta, obrati malo paznju na POKLON kao osnov sticanja, pre prodaje.Procitaj sta kaze zakon o tome.cl.72-80 Zakona o porezu na dohodak gradjana.

Nije na forumu

#45 2005-12-09 23:01:38

apsolutni pocetnik
Član

SZR-preduzetnik sam bio od 1993 do 2003, tada otvorio firmu. I SZR i preduzeće imaju i svojih prednosti i mana. Na berzu izasao 50% kao fizičko lice a 50% kao pravno. Moja dosadašnja, vrlo skromna, iskustva govore da kao pravno lice imam mnogo manje cimanja i akanja oko poreza, papira....(najveći deo radi knjigovodja). Reketi su trenutno malo manji za pravna lica (neznači da će tako ostati)
Tako da trenutno imam 70% kao firma i 30% kao fizičko lice.
U isto vreme imam privilegije u kontaktima sa bankama i drugim preduzećima. Za moj posao je takodje veoma važno biti u PDV-u zbog saradnje sa velikim sistemima, koji uslovljavaju saradnju sa PDV-om zbog odbitaka poreza.
I najvažnije nemam problema sa kešom. Posao kojim se bavim mi za sada obezbedjuje dovoljno keša.

Nije na forumu

#46 2005-12-10 00:54:40

amater
Član

Moj princip je sledeci: ne mesam pare koje imam na licnom racunu sa parama koje imam na racunu firme. Pare na racunu firme ulazem pre svega u posao kako bi se on razvijao, a profit delim po zavrsnom.

Bez obzira sto bi berza donela trenutno vise radije ulazem u poslove jer oni u krajnjem slucaju obezbedjuju egzistenciju. Ne svidja mi se ideja da zaposleni i ja mozemo da zavisimo od turbulencija na berzi. Suvise je rizicno a postoji i faktor odgovornosti prema zaposlenima.

Nasta bi licilo da kazem kako ovog meseca nema plate jer sam novac koga su i zaposleni zaradili zakopo na berzi, a nije vreme da se akcija proda. Retke su firme koje imaju toliko viska da mogu da plasiraju, a retki su i oni koji su napravili firmu smo da bi radili na berzi.

Poslednje editovanje od amater (2005-12-10 00:55:34)

Nije na forumu

#47 2005-12-10 01:58:22

amater
Član

Svaka dobit ili gubitak se prijavljuje u roku od 15 dana.

Ako se prvo napravi gubitak RUJP donosi resenje o gubitku i prebija se sa dobitkom kada se utvrdi. Ovo implicira da u nekom drugom kasnijem trenutku imas dobitak.

Ako se prvo prijavi dobit ona se mora platiti u roku od 15 dana. To znaci da RUJP u slucaju kasnjenja razrezuje kamatu i ne prihvata da se kasniji gubitak prebije sa tim dobitkom. Jednom recju RUJP nece da ceka. E sada i tu ima izuzetaka koji se ne baziraju na zakonu nego na odnosu sa referentom u RUJP. Ja sam u dobrim odnosima sa mojim referentom i ona malo saceka sa donosenjem resenja o dobitku ako joj najavim gubitak.

Ako se istovremeno prijavi i jedno i drugo onda RUJP primenjuje prebijanje i placa se eventualna razlika.

U oba slucaja (dobit i gubitak) se pri obracunu primenjuje indeks cena, ali ako se kasni sa placanjem kapitalne dobiti na ide kamata, na gubitak koji stoji uknjizen i ceka prebijanje sa dobitkom se ne primenjuje kamata.

Ako postoji gubitak RUJP ne vraca novac - ovo je bitno jer mnogi misle da ce dobiti pare nazad. RUJP retko daje novac nazad vec ga tretira kao neku vrstu poreskog kredita.

Nadam se da je jasno.

Poslednje editovanje od amater (2005-12-10 02:01:51)

Nije na forumu

#48 2005-12-10 03:13:10

powermax
Član

Ako se pojavi dobit mora da se plati u roku od 15 dana od dobijanja resenja(koje moze da dodje i posle nekoliko meseci).
Gubitak moze uvek da se prebija sa dobitkom ako su ostvareni u istoj kalendarskoj godini.
Poreska uprava uvek vraca novac ako ima dokumentovane razloge za to.
Kod kapitalne dobiti nema poreskog kredita.
Ako vam nesto nije jasno proverite u Poreskoj upravi Novi Beograd gde su referenti najpotkovaniji znanjem za ovu vrstu poreza i ne dovode stranke u zabludu sa pogresnim podacima.
Ovo govorim iz iskustva koje je iskljucivo pozitivno o njima.
Od njih mozete dosta da naucite o svemu sto vas interesuje za ovu vrstu poreza.

Nije na forumu

#49 2005-12-11 00:45:22

Herijeta
Član

Jos jedno pitanje, samo polovicno off-topic: Sta je sa porezom na imovinu? Koliko sam shvatila i to treba da se prijavi, a bogami i plati sad . Ima li neko iskustva sa tim? 

Powermax, onaj zakon sam citala x puta, uvek trzeci nesto drugo, zivce sam pogubila. Samo malo da uhvatim vremena, citacu ga x+1 put.

Vito, u zakonu se sigurno pominje period od 5 godina za prebijanje, to je sasvim izvesno, a nesto mi nije logicno u toj varijanti da postoji ogranicenje za istu kalendarsku godinu. Trebalo bi verovati Amateru, on (sudeci po postovima) ima veliko iskustvo u trgovanju i sigurno je svasta prosao u nasoj nam miloj zemlji smile

Nije na forumu

#50 2005-12-11 14:10:54

powermax
Član

Porez na imovinu za posedovanje akcija je ukinut od 01.01.2005. godine

Nije na forumu

PodnoĹľje foruma