Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /home/srlexic/public_html/diskusije/include/common.php on line 50
Economy diskusije / Rusija - naš saveznik

Economy diskusije

Forumi za sve vrste diskusija o privrednim kretanjima u Srbiji, regionu i svetu

Niste prijavljeni.

Objava

#51 2008-02-24 20:58:20

dragan
Član
Iz: Kej@Zemun
Registrovan: 2007-03-25
Web sajt

Re: Rusija - naš saveznik

Koštunica i Medvedjev o „Južnom toku“

U Vladi Srbije tvrde da će prvi čovek ruskog energetskog giganta razgovarati sa premijerom
o Kosovu i Metohiji, energetskoj saradnji i unapređenju ukupnih bilateralnih odnosa dve zemlje

Poseta Srbiji prvog zamenika predsednika vlade i predsednika borda direktora ruskog energetskog
giganta „Gasprom“ Dmitrija Medvedjeva biće vezana i za realizaciju međuvladinog sporazuma o
izgradnji gasovoda „Južni tok“, rekao je predstavnik ruske vlade.....

Glas ceo text : http://www.glas-javnosti.co.yu/clanak/g … uznom-toku

Nije na forumu

#52 2008-02-25 08:34:20

let's make money
Član
Registrovan: 2007-05-23

@ Valentino Rossi

Rekao sam MOZE da stvori potrebu za povecanjem teritorije, sto znaci i da ne mora, nisam siguran ni da sam ja  nazovi zastupnik te teze.

Ali opet mislim da Japan nije mozda bas pravi primer, jer Japan je i te kako imao ambicije za sirenjem pre i tokom 2. svetskog rata. Tek kada su se debelo opekli u tim ambicijama promenili su strategiju.

pozz i tebi!

Nije na forumu

#53 2008-02-29 14:56:50

GOJE
Član
Registrovan: 2007-07-17

Savezničkih 30% povećanja cene gasa

Savezničkih NAJMANJE 51% vlasništva u gasovodu (u Bugarskoj i Mađarskoj 50-50)

Savezničkih 400 miliona Eura za NAJMANJE 51% NIS-a

Savezničko većinsko ubiranje taksi od protoka gasa i kontrola tih para

Ako je Rusija principijelna kao što se predstavlja trebala bi da nam pomaže u zaštiti teritorijalnog integriteta i suvereniteta besplatno

....Frizurica sređena, pomorandža ceđena...Brodski podovi, morski plodovi...Podno grijanje, intimno brijanje...
http://www.youtube.com/watch?v=qnPZy3vHmsA

Nije na forumu

#54 2008-02-29 15:48:29

Vito
Član
Iz: Beograda
Registrovan: 2005-05-31

Prvo, po kom osnovu nekoga nazivas "saveznikom"?  Da bi se bilo u savezu sa nekim, potrebno je da se potpise ugovor o politickom ili nekom drugom savezu.  Koliko ja znam, takav dokument ne postoji.  Postoji samo prijateljska zemlja koja cini sve u svojim mogucnostima da sacuva Kosmet u Srbiji, a sve to iskljucivo na osnovu “dogovora sa srpskim vlastima”.  Dakle, Rusija nam ne preti, ne vrsi okupaciju, ne ubija nas, ne ucenjuje nas itd.

Drugo, Bugarska je imala daleko jacu pregovaracku poziciju jer bez nje nema ni projekta.

Trece, sa Madjarskom se islo na sporazum jer se time obesmisljava projekat Nabuko.  Iz Madjarske gas dalje ide  samo prema Austriji, tako da Rusi nemaju bilo kakav razlog da se brinu za to sta ce se dogadjati na relaciji Austrija-Madjarska.  Takodje, znajuci ko nam je sada u vladi, i kakva korupcija vlada u Srbiji, nema nikakve sumnje da bi se donosile stetne poslovne odluke prilikom gradnje i odrzavanja tog gasovoda, kao i kasnije prilikom naplate taksi za protok gasa, a to Rusi ne zele da dozvole.  Sto se tice podele profita, tu se moze cak i dobiti dil od 50:50, ali ne vidim da je taj jedan procenat od bilo kakvog znacaja.

Cetrvrto, tacno je da je vredniost NIS-a barem duplo veca, ali je isto tako tacno da je jedan Sartid vredeo barem milijardu evra, a prodat je za samo 20 mil evra.  Kada kazem Sartid, onda ne mislim samo na Sartid, vec na ceo “paket” koji je poklonjen Amerikancima.  Mogu da razumem da je tadasnja vlast poklonila Sartid a da je Srbija time zauzvrat dobila “prijateljsku drzavu”, ali ne mogu da shvatim zasto se Sartid poklonio onima koji su direktni organizatori i sprovodioci plana za razbijanje Srbije.

Peto, Rusi su Srbiji prosle godine ponudili da postave svoju vojnu bazu u Srbiji i da besplatno brane srpski suverenitet i terotorijalni integritet, a kako se saznaje iz “pouzdanih izvora”, taj predlog je Tadic odbio.  Kako da te Rusi zastite od neprijatelja ako nasa vlast sa tim istim neprijateljem “unapredjuje saradnju” i stavlja nihove ljude na najodgovornija mesta u vojsci i bezbednosnim sluzbama?

Poslednje editovanje od Vito (2008-02-29 15:51:14)

Новац се не може изгубити, нити ни из чега створити, већ само прећи из једног џепа у други.

Nije na forumu

#55 2008-02-29 16:10:10

GOJE
Član

1. Saveznik je upravo "saveznik". Ironija na naziv teme - ni manje ni više od toga
2. Pozicija Bugarske jeste jača, ako se gleda samo gasovod, ali ako se uključi paket sa NIS-om, onda je naša pozicija bila itekako povoljna. Jedini krivci su predsednik i premijer koji nisu kapitalizovali tu poziciju.
3. Jedan procenat od ubiranja prihoda nije od značaja, ali jedan procenat više u odlučivanju o tome šta raditi sa tim novcem i kolika je realna dobit je značajno i izuzetno veliki.
4. Ako je sa Sartidom napravljena greška ili korupcija ili štagod, zašto je to opravdanje za NIS. To znači da sutra sve firme treba da poklonimo. Ipak predlažem da se teleportujemo u 2001. i da se zapitamo iz te pozicije šta bi bilo sa Sartidom. Mislim da je na kraju to ipak bio dobar posao za Srbiju. Bilo bi svakako bolje da je ponuđen na javnu prodaju, ali i ovako imamo koristi od toga.
5. Ne trebaju nama nikakve baze i oružje, već partnerstvo. Ako za prijateljstvo pravimo ekonomski štetne ugovore, onda nam ni to nije baš najbolje.

Inače moj cilj je isključivo ukazivanje na našu nesposobnost da se snađemo u međunarodnom okruženju. Imali smo bezbroj mogućnosti sa EU, sa Rusijom, Kinom, Indijom i nismo ništa uradili. Sad je već malo i kasn, jer su svi videli kako mogu da nas gaze. Pa čak i kada se bude videlo da Kosovo nikada neće biti zvanično priznato kao nezavisna država, sumnjam da će ovde iko to umeti da iskoristi

....Frizurica sređena, pomorandža ceđena...Brodski podovi, morski plodovi...Podno grijanje, intimno brijanje...

Nije na forumu

#56 2008-02-29 17:37:47

Vito
Član
Iz: Beograda
Registrovan: 2005-05-31

GOJE upisano:

Inače moj cilj je isključivo ukazivanje na našu nesposobnost da se snađemo u međunarodnom okruženju. Imali smo bezbroj mogućnosti sa EU, sa Rusijom, Kinom, Indijom i nismo ništa uradili. Sad je već malo i kasn, jer su svi videli kako mogu da nas gaze. Pa čak i kada se bude videlo da Kosovo nikada neće biti zvanično priznato kao nezavisna država, sumnjam da će ovde iko to umeti da iskoristi

Najzad nešto pametno i od tebe da se čuje. To je ključ svega, politička nepismenost naše “elite”, ili još preciznije rečeno, politička, ali i svaka druga, nepismenost ogromne većine naroda.

Manje je važno “šta bismo mi želeli”, jer je očigledno da je ovom narodu bilo dosta junačenja i ratovanja, i nema sumnje da bi svi želeli da se skrase u toj EU, i da žive kao “sav normalan svet”.  Problem je jedino u tome što se zaboravlja ona narodna “pustio bih ja njega, ali neće on mene”.  Jedno je želeti nešto, a sasvim drugo je da li su te želje realne.

Prošle godine nam je Cobel rekao da u EU nećemo ući ni za 15 godina i nagovestio aktiviranje “problema Vojvodine”, a da to nije bilo puko izletanje i nesmotrena izjava potvrdio je nedavno Britanski predstavnik u OUN koji je zapretio aktiviranjem planova za dalje razbijanje Srbije (problem Raške, Vojvodine itd).  Oni neće stati sve dok Srbiju ne svedu na granice od Beograda do Niša.

Ceo projekat “približavanja prema EU” je jedna velika šarena laža čiji je jedini cilj razbijanje Srbije na njene sastavne delove, uništenje nacionalne svesti, kulture, istorije i tradicije, i pretvaranje Srba u jednu bezličnu masu “civilizovanih građana”, ili preciznije rečeno – konzumenata.

Dakle, jedno su želje, a drugo je stvarnost.  Mi sada imamo samo jedan izbor, ili ćemo se okrenuti Rusiji, ili ćemo nestati.  Naravno, kad god se dođe u situaciju da nemate alternativu, onda ste osuđeni na raspodaju imovine i lošu trgovinu.  Prvo smo nerezonski poklanjali imovinu zapadu, a sada smo na dobrom putu da ostatak imovine poklonimo Rusima.  Uvek sve kontra radimo, a uzrok tome je podeljenost srpskog biračkog tela na 50:50.

Umesto da 2-3 najveće političke stranke naprave konsenzus oko ključnih pitanja, i time pojačaju pregovaračku poziciju Srbije, imamo situaciju da o sudbini države odlučuju neke minorne stranke sa po 5-6 procenata glasova.

Umesto da su velike stranke “centralno pozicionirane” i vode glavnu reč, a da su male stranke, više ekstremne, postavljene levo i desno, mi se nalazimo u situaciji da su nam najveće stranke u toj meri ekstremne da je saradnja među njima praktično nemoguća.  Tada dolazi do nemogućnosti bilo kakvog dijaloga među njima, političkog zaoštravanja situacije, turbulencija, lomova itd.  Ako se nešto hitno ne promeni, može doći i do građanskog rata.  Pre 65 godina smo se ubijali po liniji četnici-partizani,  a sada smo na korak od toga da se ubijamo po liniji da li nam je važnija EU ili Kosmet.

Igramo se na ivici ambisa.

Новац се не може изгубити, нити ни из чега створити, већ само прећи из једног џепа у други.

Nije na forumu

#57 2008-02-29 17:39:55

istrazivac
Član
Registrovan: 2007-02-13

Vito upisano:

Peto, Rusi su Srbiji prosle godine ponudili da postave svoju vojnu bazu u Srbiji i da besplatno brane srpski suverenitet i terotorijalni integritet, a kako se saznaje iz “pouzdanih izvora”, taj predlog je Tadic odbio.  Kako da te Rusi zastite od neprijatelja ako nasa vlast sa tim istim neprijateljem “unapredjuje saradnju” i stavlja nihove ljude na najodgovornija mesta u vojsci i bezbednosnim sluzbama?

Sa ovim se u potpunosti slazem!!! Procitajte Nedeljni telegraf, i optuzbe koje je Davinic izneo. Veoma su ozbiljne, sto je najgore, TACNE!!! Nasa vojska je sistematski unistavana. Nasi pukovnici su imali manje plate nego spremacice u bankama. O stanju u vojsci znamo svi, a zna se i vrlo dobro koja stranka kontrolise novac! Sta je sa sudskim procesom za onog idiota koga je nasa VBA uhvatila kako prodaje vojna dokumenta agentu Cia-e. Izgleda da nas secanje kratko sluzi. Ne podrzavam jeftinu prodaju naftagasa, ali razumem i ruse, koji zele da sprece scenario Ukrajne, i neke slicne plisane revolucije, koje su kod nas popularne. Ako ne ojacamo nasu vojsku, mi bez Rusije ne mozemo.

O tome sto neki mastaju da cemo mi uci u Evropsku uniju, lepo je mastati, ali ne treba previse. Ajde prvo da sredimo privredu nase zemlje, a onda da vidimo sta dalje, a ne da Jelasic stavi drzavne pare od privatizacije u akcije americkih banaka, i njihove sefove. Ko mu je dao ovlascenje da tako nesta uradi. Niko nije dao neki medijski znacaj tome, ali pogledajte sta se desava sa tim akcijama, posle hipotekrne krize. Nisam mogao da verujem da je to uradio. Treba ga streljati!!! Jos je izjavio kako je nas novac bezbedan. Sto nije onda stavio kod Rusa da ga cuvaju i tamo je bezbedan, a jos i ruska rublja jaca. I sutra nam ta ista Amerika moza da blokira taj novac, kao sto je vec radila. Nisam ni za jednu politicku opciju, ali kada vidim tako nesta, zaista mi je muka. Medjutim, jesam Srbin, ali nas narod je dokazao koliko ume da bude slep!!!

Poslednje editovanje od istrazivac (2008-02-29 17:52:19)

aikb,pzpb,sjpt,glos,psbn,paba,toza,cybn,agbc,agbn,NVDM:)

Nije na forumu

#58 2008-02-29 18:23:22

GOJE
Član

Vito,

Ne slažemo se u mnogim stvarima, ali evo bar nešto. Mene najviše brine upravo srpski mentalitet. Narod je taj koji nikad ili retko kad ume da prepozna lidere ili smer kuda treba da se ide. Miloš, Petar i Zoran su jedini imali viziju i harizmu da je sprovedu. Jedino je Petar od njih imao i kakvu-takvu moć iza sebe. Na žalost u Srbiji su sada idoli zvezde granda, razne palme i velje, lezije i slične tipčine. Pecko, Miško, ima li smisla nabrajati... Problem je što i na drugoj strani su likovi koji blage veze nemaju i nisu sposobni ništa da urade (ovde mislim na apsolutno sve proevropske snage).

Ja ne vidim nikoga ko od Srbina može da napravi normalnu civilizovanu osobu (koja neće najnormalnije da prelazi ulicu na crveno, da se parkira u parku, da baca đubre kroz prozor, dimi  cigare u liftu). Ljudi su ovde naučeni da žive u rasulu.

Možda je malo off ali mislim da i ovo treba spomenuti. Pre neki dan slećem na surčinski aerodrom i gledam sva seoska dvorišta izgledaju ko otpadi. a slovenačka, mađarska, češka, poljska sela cvetaju. Ne smem ni da spominjem ostala. Takvi smo kakvi smo. Kako među nama takvima da izaberemo nekoga ko će nas povesti u svetlu budućnost.

Nije na forumu

#59 2008-02-29 19:28:56

dragan
Član
Web sajt

Vito upisano:

- Oni neće stati sve dok Srbiju ne svedu na granice od Beograda do Niša.....
- Mi sada imamo samo jedan izbor, ili ćemo se okrenuti Rusiji, ili ćemo nestati. ...
..... a sada smo na korak od toga da se ubijamo po liniji da li nam je važnija EU ili Kosmet.
- Igramo se na ivici ambisa.

Ako ovde ima imalo istine, odmah idem u bratsku Crnu Goru ....

.... dok još može da se prođe granica, jer kad krene jedno 2-3mli. iz Srbije

možda će crnogorci i zatvoriti granicu, a cene za vize će sigurno 'otići u nebo'. smile

Nije na forumu

#60 2008-03-01 13:31:52

FreeLancer
Član
Registrovan: 2006-12-28

Đelić: Ciljevi vlade nepromenjeni@B92
...
"I u interesu Rusije je da se Srbija nađe u EU", rekao je vicepremijer.

Đelić je naveo da bi "više voleo da smo prodali NIS na međunarodnom tenderu", a prema njegovim rečima, Rusija nam stavlja do znanja da "projekat gasovoda 'Južni tok' jeste način da izbegnu nesigurnost prolaska kroz zemlje koje nisu u EU, poput Ukrajine".

On smatra da je sa ruske strane stigao strateški predlog i da je postojao izbor da 'Južni tok' prođe kroz Srbiju ili kroz Rumuniju.

"Odluka da prođe kroz Srbiju, a za to je uslov bila prodaja NIS-a ima ekonomski i geopolitički važnost za nas. Zato smatram da je aranžman sa Rusijom u interesu naše zemlje", kazao je Đelić.

Nije na forumu

#61 2008-03-01 13:49:07

FreeLancer
Član

Čižov: Samozvani upravljači Kosovom @Politika
Misija UN je legimtimna, a misija EU nelegitimna, kaže predstavnik Rusije pri Uniji

Specijalno za „Politiku”
Moskva, 29. februara – Bez Rusije je potpuno nemoguće bilo kakvo ozbiljno političko delovanje, rekao je Vladimir Čižov, stalni predstavnik Ruske Federacije pri EU, odgovarajući na molbu izveštača „Politike” da prokomentariše osnivanje Međunarodne grupe za upravljanje Kosovom u Beču. Na konferenciji za novinare preko video-linka u Moskvi, on je istakao da „organizatori tog na svoju ruku sazvanog kolektiva, koji ja ne mogu da nazovem ni organom, to moraju znati. Oni su se okupili po dva kriterijuma – jedan je da priznaju Kosovo, a drugi da su članovi Evropske unije. Rusija ne odgovara ni jednom ni drugom”, objasnio je Čižov...

Nije na forumu

#62 2008-03-02 03:38:55

rysz
Član
Registrovan: 2007-04-25

Evo dokaza da mozemo i o politici razgovarati kao ljudi, korektno, kulturno, bez etiketiranja i vredjanja. Pa i Vito nam je pokazao da je konstruktivan. Sta vise bas mi se svidja njegov objektivan i razlozan stav na ovoj temi.

U to ime iznecu i ja svoj stav na ovoj temi konkretno.

Pocecu od toga da sam radio u diplomatiji u zemlji Varsavskog ugovora, pa znam ponesto o odnosima izmedju drzava. U sali se kaze za diplomate da jedno rade, drugo misle a trece govore. Ipak kad god slusate izjave diplomata imajte na umu ovu odlicnu narodnu definiciju.

Osnovni principi u odnosima izmedju drzava su:

- Nema ljubavi. Postoje samo simpatije izmedju naroda, ali i one su uslovljene
   dnevnim odnosima pa mogu biti pozitivne, pa negativne, pa opet ... Postoje i
   situacije kada simpatije prema jednom  narodu ostanu a odbojnost se prenese
   na trenutnu politiku i nosioce politike doticne zemlje.

- U ime ljubavi ne ustupa se nista. Svaka zemlja gleda samo i iskljucivo svoje
   interese. U suprotnom radi se o politicko-idejnoj zaslepljenosti, korumpiranosti,
   licnom interesu ili izdajstvu.

- Ako jedna zemlja cini nesto drugoj zemlji to je samo zato sto je to i u njenom
   interesu. Vestina diplomatije je da to prikaze, kako to cini samo iz ljubavi ili
   prijateljstsva, sto nalazi kod naroda vrlo plodno tle da se primi. Cak i daroprimac
   se ne ustrucava da se to tako popularizuje jer povoljno utice na javno mnjenje
   oba naroda pa obe diplomatije ubiraju pozitivne poene kod kuce.

- Kad su u pitanju narodi koji kroz istoriju gaje simpatije jedni prema drugima,
   diplomatija (politika) cine jedni drugima ustupke ili pomazu bez interesa, ali to
   je privid jer to donosi poene kod kuce a ne kosta recimo nista.

Sa Rusima po osnovu, slovenstva, vere, jezika i porekla nas narod je uglavnom kroz istoriju bio naklonjen ruskom narodu i ako ne uvek ruskoj vlasti. Npr. Staljina smo i voleli i mrzeli.

Kod naseg naroda su secanja podeljena pa ima onih koji veruju da su nam Rusi uvek pomagali, i onih koji se secaju kad nam nisu pomogli, a kad smo mi to od njih ocekivali. Razlika je u tomo sto neki vide a neki ne vide da su nam Rusi kao i drugi pomagali samo ako je to bilo i u njihovom interesu ili najmanje da nije bilo na njihovu stetu. Npr. zar nam nisu Francuzi pomagali, pa smo ih voleli, a za vreme bombardovanja mrzeli i sad ih opet volimo. Nikad nijedna zemlja nece drugoj uciniti nista ako to ide na njihovu stetu, pa ni mi.

Neko ce reci npr. da nam Rusi nisu pomogli za vreme bombardovanja a narod je bio u uverenju da ce nam dati rakete da obaramo avione. Namerno kazem narod jer vlast je znala da od toga nema nista, ali zbog unutrasnjih problema pusta da narod tako misli, nadu nikom ne treba oduzimati. Rusija nije bila spremna, pa ni danas da zbog nas zarati sa Amerikom. Npr. Rusija je mnogo ostrije i odlucnije pokazivala zube Americi zbog Kube, a svi znamo da ne vole Kubu vise nego nas, ali tada su bili drugi odnosi snaga, a i takticki interes je postojao kod Rusije.

Danas niko nije spreman da se suprotstavi Americi ni Rusi, ni Kinezi, pa ni Evropa.
Izvinjavam se ne niko, samo smo mi "spremni".

Kinezi mirno cute i razvijaju se, privlace Ameriku svojim ogromnim trzistem, osvajaju Afriku svojom jeftinom robom, kupuju nekretnine po Americi novcem i mirno cekaju svojih pet minuta. Prati ih donekle Indija i nesto manje Indonezija.
Sa Rusijom i Iranom to je skoro pola sveta. A jednog dana kad dodje do razilazenja sta mislite na koju stranu ce stati Juzna Amerika.

Rusi sada imaju velike planove. Putin je uspeo da stavi energente pod kontrolu i ekonomski ojaca. S jedne strane finansijski a sdruge da Kinu i Evropu stavi u zavisnost od energije, a Kinu posebno i od pitke vode. Vidite kako Rusija vrlo pazljivo i oprezno vodi odnose sa svim azijskim zemljama, a sdruge strane hoce da udje u Evropu ali ne sada, nego kad ojaca kad bude mogla da udje u Evropu pod svojim uslovima, jer nece i ne zeli da udje samo kao jedna zemlja, vec kao ravnopravna najvecim clanicama evrope pa cak i malo vise prema svojoj velicini i sa mirazom koji donosi, azijske zemlje, kao saveznice, kao trziste, kao izvore sirovina.

E toga se boji Amerika i trudi da sto vise odlozi jer zna da do toga neminovno dolazi. Jedino je pitanje dali ce Rusija pre uci u Evropu ili u savez sa Kinom, Indijom itd. azijskim zemljama.

Ako vidimo ove krucijalne interese Rusije, jasno je da se nece trenutno s nikim posvadjati zbog nas. Ovo oko Kosova ja licno vidim samo kao jedno diplomatsko nadmudrivanje radi nekog prestiza na medjunarodnoj sceni. Vidi se da je Amerika ohola i hoce da istera svoj inat, plus njeni interesi, a Rusija je usla u celu pricu jer na ovom primeru zadaje moralne udarce Americi, srozava joj kredibilitet u svetu i dokazuje da joj nista nije sveto i da sve radi protiv UN i drugih medjunarodnih pravnih formi, a plus i interesi Rusije kod regija koje hoce da se odcepe. Ova nasa situacija vise lici na onu narodnu, igraju se cobani preko magarca, jer se jos ne biju.

To oko NIS-a mislim da je ispravno jer hteli ili ne moramo necim i nekako platiti ovo svo angazovanje za nas jer ako smo braca kese nisu sestre. A to da prodje juzni tok preko Srbije, nebi nikad prosao da to nije i njihov interes, ali se prikazuje da nam to daju posto im dajemo NIS za dz. Nismo trebali da im damo 51% ali tu je bio njigov poseban interes, jer dovode gasovod u svom vlasnistu do Austrije i pred Evropom imaju sve ingerencije nad njim, prakticno sve je njhihovo i gas i gasovod. Primetice te da ni Bugari ni Madjari nemaju 51% nego samo 50, znaci ravnopravni, kod nas vecinski, znaci oni su gospoari do sred Evrope. Mogao bih se kladiti da ce napraviti ili krak ili drugi prema Makedoniji, Albaniji do Italije. Cilj je postici sto vecu zavisnost Evropoe od svog gasa, a i nafte koliko mogu.Pomocju toga ce jednog dana naterati Evropu da ih puste u savez pod ravnopravnim uslovima, ili  ce to barem biti jedan od elemenata uticaja. Ni u kom slucaju to nece biti sredstsvo ucene, jer cilj je prodavati i ekonomski jacati. I da podvucem, nigde ovde nema ljubavi samo cisti interesi i to sa svih strana.

Ljubav naseg i ruskog naroda moze samo da vrsi izvestan psiholoski pritisak na donosenje izvesnih odluka (ugovor o bezcarinskom izvozu u Rusiju) koji su u sustini u obostranom interesu, ali ipak imamo ga samo mi a ne i drugi. Eto tu je recimo sentiment dva naroda dosao do izrazaja, ali nista vise od toga, tj. drugoj zemlji se moze uciniti ustupak ili povlastica ako to i meni ide u korist ili najmanje ako mi ne steti ili ne kosta nista.

I da zakljucim. Izmedju nasih naroda postoje simpatije, bliskost i povezanost verom, jezikom, poreklom, tradicijom i kroz istoriju, a sve drugo samo interes. I to trebamo shvatiti kao normalno i ispravno.

KUPITI  IL  PRODATI,  PITANJE  JE  "UVEK"

Nije na forumu

#63 2008-03-02 06:01:34

bmcvetic
Član
Iz: Evropa, Srbija, Beograd
Registrovan: 2007-02-19

Ovo je meni posebno interesantan grafik, ali obavezno pogledajte i ostale...
http://www.globalissues.org/i/military/us-taxes-2006.png

* The US military spending was almost two-fifths of the total.
* The US military spending was almost 7 times larger than the Chinese budget, the second largest spender.
* The US military budget was almost 29 times as large as the combined spending of the six “rogue” states (Cuba, Iran, Libya, North Korea, Sudan and Syria) who spent $14.65 billion.
* It was more than the combined spending of the next 14 nations.
* The United States and its close allies accounted for some two thirds to three-quarters of all military spending, depending on who you count as close allies (typically NATO countries, Australia, Canada, Israel, Japan and South Korea)
* The six potential “enemies,” Russia, and China together spent $139 billion, 30% of the U.S. military budget.

Treba pazljivo slagati sliku, ali cini mi se da je realnost/perspektiva za Srbiju prilicno sumorna. Srbija je na vetrometini, namerno stavljena u poziciju da ne moze ni levo ni desno. Zasto Amerika ima ovako dramatican vojni budzet? Mislim da nesrecni Irak i Avganistan nemaju veze sa tim. Jos manje oni buduci nesrecnici Cavez ili Ahmadinejad. Potrebno je ukloniti ozbiljne pretnje, nikako ove drekavce...

Americki biznis je rat. I on ne sme stati. Ne samo da ne sme i nece stati, vec ih mora biti nekoliko istovremeno. Jer nemoguce je potrositi (i opravdati) ovolika sredstva u samo jednom ratu, bilo kojih razmera on bio. Borba za smesne, debele i zaduzene americke konzumente i njihove "interese" je samo sarena laza interesnih grupa, kojima je najveci neprijatelj prvenstveno americki narod. Interesnih grupa koje upravljaju zapadnom civilizacijom. Americko drustvo, kao sistem visokih zahteva i potrosnje, nije ni blizu propasti. Jer samo bi budala zaklala takvu kravu muzaru.

Najgora greska koja se mogla uciniti jeste plitko sagledavanje pozicija i zatvaranje ociju pred sumornom istinom koja se sprema/la svetu proteklih decenija. Pa tako i pozicija tadasnje SFR Jugoslavije, a kasnije one okrnjene - SR Jugoslavije, a sada Srbije. Isto vazi i sledecih nekoliko dekada. Nas, mozda najveci, greh je bila i jeste cinjenica da predstavljamo sferu "tradicionalnog ruskog interesa". Nasa politicka elita, kao po pravilu, strasno lose balansira i prima udarce u usponu. Moramo se skloniti od NATO cekica. Rusija nam, nazalost, samo odmaze. Srbija nikako ne sme biti ovako "otvoreno" saveznik Rusije. Opet, ne slucajno, kasnimo.

Rusija shvata vojnu pretnju. I zato pokusava ekspresno da se pripremi za, cini mi se, skoro sigurnu eventualnost. Prica o kineskom uspavanom dzinu, je pomalo smesna i optimisticna. Kina pretnja Americi? Aha... Kina pretnja Americi za 10-20 godina? Mozda, ako se zabroje u koracima. Mada nisam skoro video da su to uradili. Kina nas saveznik? Ovo je vec otuzna pomisao. U cemu bi mi to mogli biti saveznici? U odbrani medjunarodnog prava i multipolarnog sveta? big_smile

Sansa Rusije da se odbrani od ovih pokusaja, po meni, nikako ne lezi u naftonosno-gasnim poljima, vec u svemirskom programu, nano-tehnologija (koje od skoro forsiraju) i kvalitetima na polju prirodnih nauka i inzenjerstvu. Rusija je zemlja koja ima najveci broj visoko obrazovanih ljudi u Evropi. Trenutni vrh Rusije to shvata. Uticaj broja stanovnika i ljudski vojni potencijal, za svaku od "zainteresovanih" strana, kao sredstva napada/odbrane je zanemarljiv, pa ga i ne treba uzimati u obzir u krupnim racunicama.

My software never has bugs. It just develops random features.

Nije na forumu

#64 2008-03-02 07:36:53

dragan
Član
Web sajt

rysz upisano:

... Jedino je pitanje dali ce Rusija pre uci u Evropu ili
u savez sa Kinom, Indijom itd. azijskim ...zemljama.

Skoro se sasvim slažem sa tvojim viđenjem položaja i namera Rusije
uz jedan mali amandman : Rusija nema nameru da uđe u Evropu, tj. EU
već da joj bude najmanje ravnopravan partner u ekonomiji i politici.

Ona ima mnogo veće iterese u Aziji i lider je Содружество Независимых Государств
Osim toga ima tradicionalno dobre veze sa Iranom i Indijom, pa i Kinom.
Preko energenata, a i obnovljenom vojnom silom, oni hoće kontrolu nad većim
delom Azije sklapanjem raznih energetskih, ekonomskih,vojnih, ..itd.  ugovora.

Kosmet je samo jedna tačka na karti Sveta gde 'nova' Rusija pokušava da pokaže
svoj položaj i moć u 'podeli karata' između Amerike, EU i Rusije-'Vladimira Velikog'.

ps. .. ima ona narodna : " Kad slonovi igraju fudbal, mišovi obično ... budu faulirani"

Nije na forumu

#65 2008-03-02 16:24:53

red bull
Član
Registrovan: 2006-12-05

Ivan upisano:

Greska u postavci problema po mom misljenju.

1. Suprostavljene strane su Amerika i Rusija

2. Albanci su na Americkoj, Srbi na Ruskoj strani (mada ni ovo nije bas najcistije po pitanju nasih teznji kao NATO i EU)

3. Amerikanci su bombardovali Srbiju, dopustili progon Srba iz Hrvatske, ubijali Srbe ekonomskim sankcijama da bi pokazali ne samo Rusima nego i ostalim ruskim saveznicima kako prolaze oni koji su na pogresnoj strani. Idiot od Slobe je samo kolateralna greska svoje gluposti. Ne smetaju Amerikancima poludeli diktatori i krvavi kasapini vec neposlusnici.

4. Amerikanci podrzavaju svoje saveznike i pokazuju ostalima kako ce proci svi oni koji su na njihovoj strani a kako oni koji nisu na njihovoj strani(bio skoro u Juznoj Koreji pa mi sve bilo jasno - jedan narod, razlika nebo i zemlja)

5. Krajnji cilj Amerike je razbijanje Rusije kao potencijalnog pretendenta na globalni presto i iskoriscavanje njenih energetskih potencijala - setite se izjave Gdje. Albright da je nefer u odnosu na ostali svet da samo Rusija koristi potencijale Sibira, mozete procitate koju knjigu Gdina. Bzezinskog ili Gdina. Kisingera da Vam se razjasne vidici. Amerika i njeni sateliti u vidu EU samo hvale Gorbacova i Jeljcina (posle Staljina dva najveca rasturaca Ruskog naroda) a Putina koji pokusava da pokupi konce smatraju za najveceg djavola koji je hodao planetom.

6. Ugalj na Kosovu je totalno nebitan. Ima ga kvalitetnijeg, jeftinijeg i dostupnijeg na mnogim njima dostupnim mestima, ugalj kao energent je odavno izgubio trku sa nuklearnim gorivom tako da je da prica o uglju o ovom slucaju po mom sudu bespredmetna.

Srbi i Albanci, njihove smesne teritorije, strateski polozaj koji ne postoji, njihovi nepostojeci energetski i ljudski potencijali su totalno nebitni. Male zemlje, nevaspitan i necivilizovan narod, totalno beskoristan u globalnoj trci osim za potkusurivanje.

Velike sile mogu tiho da ratuju, pokazuju zube jedni drugima i natezu se samo preko mali naroda i njihovih, na globalnom nivou, beznacajnih problema. Ako udju u otvoreni sukob (dva svetska rata) istorija jasno pokazuje koliko im treba da ih pregaze i koliki je onda njihov znacaj. Skoro sam citao koliki su troskovi prvog i drugog svestkog rata i koji je ekonomski interes nastao pre, za vreme i posle rata. Koja je Srbija  statisticka greska u celoj prici to je za smeh.

Tako da se ne treba zanositi. Rusija nema nacina da spreci priznavanje Kosova niti ima nacina da pomogne Srbiji da prezivi u eventualnom neprijateljskom EU-NATO okruzenju. Srbija ne moze da bude pusto ostrvo u tom okeanu. Savet bebednosti im nije trebao ni kad su bombardovali Srbiju tako da im nece treba ni sad. Ako moze - moze. Ako ne moze - mi cemo sami. Sila Boga ne moli, a mi se tesimo sa onim "Bog silu ne voli" smile

Moje misljenje je sledece. Da sprecimo nemamo kako niti mozemo. Ne moze tu Rusija ama bas nista da uradi. Amerika i sateliti ulaze u unlilateralno priznavanje Kosova a mi mozemo samo da gledamo. Na kraju price ostacemo i bez Kosova i bez ekonomije.

Mozemo uci u rat ili konfrontaciju i proci cemo 10 puta gore nego sto smo prosli u 90im godinama (nije problem u ratu nego jesmo li vec zaboravili ono tiho umiranje pod ekonomskim sankcijama i sisanje benzina na flasice?). Mislim da pravog izbora i nemamo.

U zadnjih 100 godina smo dobili Vojvodinu (po istom principu 1918 Trijanonskim sporazumom oteto od Madjara i dato Srbima nesto sto istorijski srpsko nikad nije bilo. Srbi bili na pravoj-jacoj a Madjari na pogresnoj-slabijoj strani) a izgubicemo Kosovo. Nije kosmicka i bozanska pravda ali ovozemaljska pravda uvek je na strani jaceg i bogatijeg.

Idemo dalje. Mozda ce za zivota naseg i nase dece ostati ovako ali nicija do zore gorela nije pa ce mozda nasi cukununuci u nekom novom tektonskom lomu, kad budu padali dzinovi, da ponovo dele i spajaju.

A mi bi trebali da vidimo, u ovoj situaciji, kako da obezbedimo sto bolji zivot za nasu decu i za nas.

evo covek vam lepo sroci, mada se ne slazem oko tacke 2. mislim da je Sloba imao vremena da razmislja i bira, ali umestoAmera i Rusa on je izabrao ono najgore, komuniste( a i hteo je da bude vezir sto u jednoj Evropi nije dozvoljeno) koje je Jeljcin sprzio u dumi,a posle toga rodjaci nema kajanja, dzaba nam bilo proglasenje zajednice, ovo danas sto se desava cista je igranka samo sto mi mozemo da nastradamo, ustvari meni se cini da su nasem p..... sove popile mozak,pa laje i preti, mozemo mi da pljujemo Amere koliko hocemo, ko nam je kriv, ali da vas podsetim Americki predsednik je letos bio u Albaniji da im da jasnu podrsku i da svetu kaze da sa tim nema pogadjanja .... a gde je nas? sto se mene tice znate onu staru koga Grk hrani a...

Nije na forumu

#66 2008-03-04 20:33:24

FreeLancer
Član

Lepo sa svima, iskreno nisakim – Umiljato jagnje dve majke sisa

Nemoramo mi da se klanjamo ni Americi, ni Rusiji, možda baš zato što smo u položaju kakvom jesmo. Čak mislim da i nesmemo ako želimo da nam deca žive u miru i imaju svoju decu. Svi oni koji dižu SAD u nebesa, a mrze sve što počinje sa “rus”, neka se zapitaju šta će biti za 10-20 godina kada Rusija ojača ili drugim rečima ako od akcije sa velikim potencijalom izraste u “blue chip”. Hoćemo li onda biti u opasnosti od njih?

Isto tako, svi oni koji se klanjaju Rusiji, a hteli bi da odstrane iz ove zemlje sve što miriše na zapad, treba da se zamisle nad ubrzanim pripremama da se naše komšije integrišu u EU i NATO, kako ko. Da li je iko primetio izjavu grčkih vlasti da će pregovarati sa Makedonijom o nazivu. Kao da ih je neko prijateljski pogurao da to učine. Baš me zanima dali će nam Makedonci reći hvala kada ih prime u EU  po ekspresnom postupku.

Zašto je problem da se uspostave najbolji diplomatski i ekonomski odnosi i sa SAD i sa Rusijom, a da se vojno ostane neutralan?

Šta bi takva Srbija značila za investitore sa svih strana, a šta bi značila za njene građane? Pa ja mislim da bi takva Srbija mogla slobodno da uvede vize radi kontrole useljavanja. Bogata Srbija bi preko noći postala i dobra i pametna i napredna u očima onih koji je sada kritikuju i optužuju za sve i svašta.

Nije na forumu

#67 2008-03-04 21:09:21

Crna_Pahulja
Član
Registrovan: 2008-01-30

Problem je jer nekima odgovara da u izolovanoj Srbiji rade šta hoće.

Nije na forumu

#68 2008-03-05 03:34:04

rysz
Član
Registrovan: 2007-04-25

@ FreeLancer

Odlicno razmisljanje. Ali ovi koji bi se trebali ugledati kako je to Tito radio, imaju samo reci kritike za Tita.

Par godina sam radio u Italiji i kad sam caskao sa prijateljima razgovor se u glavnom svodio kako sam ja hvalio njihov sistem kapitalizma, a oni meni kako je blago nama sto imamo jednog pametnog Tita pa uzima i sa istoka i sa zapada.

Ja sam im govorio da kapitalista u stvari radi za njih jer oni kao pojedinac nebi znali sta ce sa parama pa bi ih procerdali u provod, a kapitalista sve to uzme od njih pa napravi fabriku i zaposli njihovu decu.

A oni kazu, e da smo mi na vasem mestu mi bi se preko noci obogatili, posto ste dobro i sa zapaom i sa istokom, mi bi kupovali tehnologije sa zapada pa prodavali istoku, a od istoka hranu i sirovine pa prodavali zapadu.

Eto tako smo se mi salili, ali u svakoj sali ima pola istine.

Izgleda da ce mo morati sacekati nekog novog malog Tita da nas uvuce u Evropu i da se grli sa nasom bracom pa da iskoristi ovu specificnu situaciju koju jedini imamo. A da i ne govorimo o specijalnom sporazumu koji imamo sa Rusijom, pa da zapad napravi grdne greenfild investicije kod nas, da sa svojom tehnologijom i sirovinama a sa nasom radnom snagom poplavi to veliko trziste kvalitetnom jeftinom robom.

Kako to lepo i jednostavno izgleda, ali nista se ne radi samo od sebe, treba raditi, raditi i raditi, a valjda malo i misliti, samo da ima ko.

Apsolutno nije neizvodljivo, ali za to, treba da imamo klasifikaciju Slovenije ili Madjarske za sigurnost investiranja. U tom slucaju licno bih doveo barem dva proizvodjaca iz Italije, da ovde organizuju proizvodnju. Imaju tehnologiju, opremu, a za pocetak i kompletan repromaterijal, pa polako osvajati proizvodnju komponenata po celoj Srbiji ili bivsoj Jugoslaviji. Tom kvalitetu i ceni nebi druge zemlje sa zapada mogle konkurisati u Rusiji, Belorusiji, a moglo bi se prosiriti i na Ukrajinu. Tada bi se nasa deca vratila da rade kuci za sebe, umesto sto rade u tudjini za tudjina.

KUPITI  IL  PRODATI,  PITANJE  JE  "UVEK"

Nije na forumu

#69 2008-03-05 08:00:37

dragan
Član
Web sajt

dragan.. #85@Bogatstvo naroda upisano:

Ko nas uopšte tera ili uslovljava da pravimo izbor između Istoka i Zapada?
Iz inostranstva - niko, već nam se to potura samo od nekih domaćih opcija.

Bugarska,član EU, je potisala sa Rusijom sporazum u oblasti energetike i
ko joj nešto zamera od ostalih članica EU - niko, već im samo zavide.

Naša saradnja sa Rusijom može samo da nam jača poziciju kod EU.
Nas dalji rad na priključenu EU Rusiji ne smeta ( možda smeta za NATO).
Šta će Rusiji jedna Srbija koja nije član EU,a gde su oni 'počasni član'.
Ako ništa drugo moći će preko Srbije da stavljaju veto u organima EU. smile

Mogli bi nešto malo da naučimo i od Bugarske kako se 'posluje' sa Istokom i Zapadom :
'Lepo sa svima, iskreno nisakim – Umiljato jagnje dve majke sisa'

Takav stav sam uvek podržavao  ....... a sad evo i u mom potpisu. smile

Nije na forumu

#70 2008-03-07 09:46:52

firma krstic
Član
Registrovan: 2007-07-29

da napisem par mojih komentaracisto da izadjemo iza okvira razmisljanja iz doba hladnog rata, posto je danasnji svet daleko drugaciji i komplikovaniji.

1) Hladni rat ne postoji vise izmedju dva polova (Rusija i USA)
2) Danas u svetu je postoji bar 5 polova koji imaju razlicite uticaje u svojim geografskim regionima: USA, EU, Rusija, Kina, Indija, Brazil
3) takodje danas u svetu dolazi do sve veceg znacaja regionalnih sila: Turska, Iran, Venezuela
4) Nedostatak prirodnih resursa ili nemogucnost eksplatacije zbog nacionalnih kompanija u odredjenim drzavama koje su bogate istim:nafta, prirodni gas, zlato, platina
5) Takodje dodatni uticaj igra i fenomen "peak oil", to jest nestanak nafte.
6) Takodje od veoma velikog uticaje je i kontrolisanje transporta prirodnih resursa kao na primer izgradnja Nord Stream i South Stream kojim ce se monopolizirati prirodni resursi od mesta eksplatacije (Centralna Azija), preko distribucije ( preko sto manje zemalja ili vodenim putem), do distribucije krajnjim korisnicima ( joint ventures Gasproma i EOn/RuhrGas)
7) vrlo skori gubitak dolara kao rezervne valute u centralnim bankama mnogih zemalja, mozda cak i prelazak na gold standard

Nije na forumu

#71 2008-03-07 13:47:26

sickboy
Član
Registrovan: 2006-10-30

firma krstic upisano:

Politicki stavovi mogu brzo da se adaptiraju, kompenzuju, kohabituju ...Vrlo je ocigledno ( barem za mene koji gleda sve ovo iz daljine) da ovim politickim dogadjajima u zadnjih nekolih nedelja svi akteri su na gubitku (Srbija, EU, zemlje Balkana, zemlje regiona, pa cak i Kosovo). Iz tog razloga u interesu je svih da se pronadju resenja, kompenzacije, kompromis jer danasnji status kvo nikom ne odgovara.

Lijepo receno. Treba primjetiti da na listi aktera treba izbaciti EU a ostale ostaviti. U ovom slucaju EU=Slovenija -z znamo zasto. Boli Njemacku, GB, Francusku k... za ovo. Upravo zato ovo postaje sve iracionalnija i beskorisnija politicka opcija. Pocetni efekt blijedi i sada se na balkanskom nivou prijeti susjedima i pokusava izazvati neka regionalna "krizica". Stvara se iluzija da se nesto postize povlacenjima veleposlanika i diplomatskim pritiscima. Istina je da je sve to kratkog daha i totalno beskorisno.
Ostatak svijeta ne zanima previse sta se dogadja na ovim prostorima. EU jest UNIJA zemalja a ne zasebna drzava i kao takve imaju razlicite stavove o mnogim politickim pitanjima.
Protekle godine klanja, paljenja i protjerivanja nisu ih natjerale na nikakve "konkretne" poteze u proslosti.
Sigurno nece ni najnoviji diplomatski pritisci. Pojava “zastitnice” Rusije, naftovoda i plinovoda je najobicnije sisanje bogatstva naroda za jeftine pare. Svjedoci smo da sada Rusija ponovo inscenira pokrete za osamostaljenje Juzne Osetije, Abhazije i raznih ....kistana sto znaci da oni od svega traze uvijek svoju korist (normalno!) i jacanje ionako mocne pozicije u euroaziji. Na te secesije malih drzavica nastalih od SSSRa i pripajanje Rusiji se takodjer nitko nece osvrtati. Rusiji je Srbija korisna utoliko sto su tu zabili prst u oko EU integracijama i sirenju NATO pakta te sto ce par drzavnih tajkuna dobiti jeftino razna bogatstva. Nista drugo.
Takodjer zivim vani pa pratim internacionalne medije i mogu vam kazati da se sve ove vijesti mogu procitati u malom clanku na 18. ili 25. stranici novina a TV objavljuje male notice svako 2-3 tjedna. Vise ne o Kosovu nego o Osetiji. Pa ce onda o Nagorno Karabahu, Pridnjestrovlju itd itd.
Jednog dana samo osvane nova vijest o odcjepljenju/pripojenju i “ujio vuk magere”!
Kao sto pise firma krstic, na djelu je nova podjela svijeta i resursa a ovaj slucaj otimacine je samo globalno nebitna popratna epizodica kakvih ce biti jos dosta.
Da se razumijemo, ja se slazem da je samostalnost Kosova nelegalna ali to se trebalo i moralo rjesavati puuuno ranije. Cinjenica jest da politika koja je dovela do onakvog stanja u Srbiji SIGURNO nije mogla smisliti nikakav izlaz iz tog sranja.
Znamo da slicna pravila vrijede u zivotu a i u investiranju.
Potpuno isti efekt (vjecno nepriznavanje Kosova, lobiranje preko Rusa i podrzavanje drugih drzava u tome, jacanje srpske autonomije na Kosovu, stvaranje paralelne vlasti itd) se mogao postici i Tadicevom politikom uz puno manje stete.
Trenutno, investitori su ostavljeni kao ribe na suhome a kao sto sam pisao ranije, glavni racun ce ponovo platiti gradjani Srbije.
Kao sto moj stari kaze: ima 2 nacina da ti vijest stigne do mozga... preko usiju ili preko g...ce. U drugom slucaju dolazi puno sporije ali uvijek stigne.
Idemo dalje. Odnosno dolje. Propadajmo zajedno! (nas omiljeni moto iz studenskih dana!!)

Kako su legende zatvorile Wall Street :
http://myplay.com/video-player/rage-aga … n-the-fire

Nije na forumu

#72 2008-03-09 02:25:44

firma krstic
Član
Registrovan: 2007-07-29

U geopolitickim i ekonomskim pitanjima nema prijatelja, I sa tim bi se valjda svi koji imaju vise od 18 godina trebalo sloziti. Ako se slozimo sa tim onda da vidimo gde su interesi koji se podudaraju sa subjektima od kojih zavisi buducnost Srbija.

Rusija: Ja mislim da mnogi nipodostavaju Ruske nacionalne interese  povrsnim analizama u zadnjih 8 godina koliko je Putin bio na vlasti. U slucaju Kosova ti interesi su sledeci: Svi problemi u svetu moraju da se resavaju iskljucivo u okviru UN, a nikako u drugim institucijama kao sto su NATO ili EU. To je vrlo znacajan ako ne I prioritetan nacionalan interes Rusije.  I Rusija je po ovom pitanju vrlo principijalna od samog pocetka razgovora u vezi resavanja problema Kosova. Drugi subjekti u svetu (Kina, Brazil,Indija, kao I asocijacija Muslimanskih zemalja)  su se isto tako oglasili po tom pitanju I od svih je stigao vrlo precizan odgovor povodom slucaja Kosova a to je da nema priznanja jer problem nije dobio konsezus u Ujedinjenim Nacijama a ni dve strane u problemu nisu se dogovorile oko problema.

EU: Koji je interes EU? Prvi interes EU je da ovaj region Zapadnog Balkana ne bude nestabilno podrucje I izvor kriminala, ilegalne imigracije, trgovine narkoticima i ostalih destruktivnih procesa koji imaju negatvan uticaj po EU. Takodje je u interesu EU da zemlje Zapadnog Balkana krenu u saradnju izmedju sebe, oporavak ekonomije, smanjenje nezaposlenosti I itd.
Proglasnjem nezavisnosti Kosova ovi problemi se neresavaju, naprotiv oni se samo pogorsavaju. I u tome je cela nezrelost EU, u geopolitickom smislu, donosenjem odluke dela EU da prizna Kosovo.

Kada se ova dva interesa priblize, jer zasad su u raskoraku, onda dolazi do smirivanja situacije u Srbiji.

Resenje: Postoji samo jedini nacin da se dodje do resenja, a to je da se sve zainteresovane strane sednu I dogovore kako resiti probleme. Kao I sto je 1878 bio Berlinski Kongres koji je resio problem Evrope u tom vremenu tako I sada postoje neki nagovestaji da I 2008 Berlin (posto je Nemacka vodeca zemlja u EU) bude domacin nekom takvom sastanku gde bi se resili problemi Zapadnog Balkana. U tom pogledu treba I gledati jucerasnju posetu Rusiji predsdenice Nemacke, Markel. Opet ponavljam Kosovo je samo jedan od neresenih problema, I to cak I manji problem, koje izmedju sebe moraju da rese zemlje EU sa Rusijom. Ovo naglasavam zbog toga da ne bi neko protumacio da je Markel dosla u posetu Rusiji samo zbog pitanja Kosova.
Druga dva goruca problema koje EU ima nezavisno od US su problemi energetskog partnerstva sa Rusijom I sigurnost protoka energetskih resursa (u prevodu problemi sa Ukrajinom). Drugi problem je dvojak I tice se odnosa NATO: znaci dalje prosirenje NATO-a prema zemljama bivseg Sojetskog Saveza, I postavljanje anti-balistickog stita u Ceskoj I Poljskoj. Doduse ova dva pitanja u vezi NATO-a prvo treba izmedju sebe da rese clanice EU izmedju sebe, jer zasada je raskorak izmedju clanica EU  jos veci nego sto je bio raskorak u EU u vezi Kosova. Kad rese to pitanje izmedju sebe zemlje EU I naprave konsezus po tim pitanjima onda, zavisno kakav su konsezus napravili, treba da sednu I da razgovaraju sa Rusima.

Takodje ako je neko pazljivo citao izvode sa konferencije za stampu izmedju Putina I Markel na pitanje novinara u vezi priznavanja Kosova od Rusije odgovor je bio sledeci:
Rusija ce priznati Kosovo samo u dva slucaja: ako se predmet vrati u UN I ako se Srbija slozi. U prevodu sta to znaci: Prvi je uslov “da se predmet vrati u UN” jer uslov koji je vazan za Ruski nacionalni interes koji sam gore spomenuo. Drugi uslov u prevodu znaci sledece: da Srbija treba da dobije kompenzaciju za nezavisnost Kosova. Niko dosad eksplicitno nije rekao kakva ta kompenzacija treba da bude, medjutim u neki inostranim analitickim clancima ima sugestija da ta kompenzacija treba da bude u vidu Republike Srpske.  Pojavljivanje predsednika RS Dodika iz susedne drzave na mitingu u Beogradu, dok je predsednik te iste drzave gde se odrzava miting morao da ode u jednodnevnu posetu Rumuniji, nagovestava o kojoj kompenzaciji je ovde rec.

Sa druge strane Markel je odgovorila sledece: “U datom momentu mi smo mislili da je priznanje jedino moguce resenje ali da cemo I dalje razgovarati o ovom problemu”.
Sta to u prevodu znaci: Ako je to jedino resenje I vec je doneto, zasto onda treba razgovarati o tom problemu ponovo? Odgovor je sledeci: Nijedan od gore pomenutih interesa koje EU ima povodom Kosovskog problema na Zapadnom Balkanu ne moze da se resi dok sa Rusijom ne resi probleme koji su u njihovom nacionalnom interesu. Znaci situacija moze neko odredjeno kratko vreme da bude staus kvo ali posle toga mora da se pocne sa resavanjem svih problema na Zapadnom Balkanu. Takodje I ovde je naglaseno da u Ruskom nacionalnom interesu da se ovaj deo Balkana bude stabilan. Kao razlog zasto je ovo tacno vidim I u odluci Rusije da izgradi gasovod preko Srbije iako su mogli da izaberu Rumuniju koja je I bila u prvobitnom planu. I ovom slucaju se vidi dobar geostrategijski potez Rusije jer prolaskom kroz Srbiju oni zaokruzuju svoju dominaciju u energetskoj industriji na Baklanu I Juznoj Evropi. (Bugarska, Grcka, Italija, Madjarska su kompletno zavisne od prirodnog gasa od Rusije) Srbija je pridodata gorepomenutim zemljama kadaje  potpisala taj sporazum u Februaru koji je u nacionalnom interesu Srbije.

Znaci po meni situacija je vec razresena onog trenutka kada je izabrana ruta za gasovod Juzni Potok. A vreme do pustanja u rad gasovoda, 2012 godine, ce se iskoristiti za resavanje svih problema na Zapadnom Balkanu. Ne treba niko da se zavarava da ce vodecim zemljama EU biti u interesu da stvaraju nestabilno podrucje preko kojeg protice gas za njihovu celokupnu privredu. A sa ovim datumom, 2012 godine, se slaze I  Svedski Ambasador u Srbiji koji je pre neki dan otprilike spomenuo ove datume  ulaska Srbije u EU izmedju 2012-2015.  Takodje sto se tice Rusije njima cak I veoma odgovara da Srbija sto pre udje EU bas zbog tih ekonomskih I integracijskih razloga privrede Rusije sa privredom EU. Ti integracijski procesi privrede su vec odvavno poceli I u sledecem periodu ce samo dobiti na znacaju. Tako da nerealno deluju politicke kampanje u Srbiji pod parolom: “Rusija ili EU”.

Nije na forumu

#73 2008-03-10 22:30:46

IN&ON
Član
Registrovan: 2005-08-02

Evo napisacu ga i po drugi put, ne mora da brisete:

Mi smo nase saveznike izgubili i postali Ruski satelit koji orbitira jako nisko i zato ima povecanu brzinu kretanja.. sve dok se ne otkaci a onda odosmo u 3 p.m (mislim na stanje u zemlji kad raji padne mrak na oci od Ruskih bajki.. mislite o tome!)

Poslednje editovanje od IN&ON (2008-03-10 22:31:30)

Nije na forumu

#74 2008-03-11 00:18:34

nikolvad
Član
Registrovan: 2007-02-01

IN&ON upisano:

Evo napisacu ga i po drugi put, ne mora da brisete:

Mi smo nase saveznike izgubili i postali Ruski satelit koji orbitira jako nisko i zato ima povecanu brzinu kretanja.. sve dok se ne otkaci a onda odosmo u 3 p.m (mislim na stanje u zemlji kad raji padne mrak na oci od Ruskih bajki.. mislite o tome!)

Svaka cast IN&ON!!! Ljudi treba da se osveste. Zasto Rusija nije rekla njet nezavisnom kosovu nego samo daju neke izjave o neslaganju? A i kojoj zemlji je Rusija donela dobro u proslosti?

Nije na forumu

#75 2008-03-11 03:06:33

Til
Član
Registrovan: 2007-03-08

nikolvad upisano:

Zasto Rusija nije rekla njet nezavisnom kosovu nego samo daju neke izjave o neslaganju?

to se kaze drugacije: zasto putin nije lupao cipelom u savetu bezbednosti ? smile

NOEU PUUE EUUA FUEU EUSX

Nije na forumu

#76 2008-03-11 08:48:47

red bull
Član

hteo bih da predlozim moderatorima da npr. ostave ovu temu u zivotu, da je ne zatvaraju, neka ljudi i iznose razmisljanja o buducoj politickoj situaciji ( normalno bez navijanja) jer u  suprotnom ti postovi ce se prebaciti na teme kao sto je AGBN, npr....

I da Vas sve pitam, jel ima uopste neko ideju ili znate li uopste da li je i sta li je, ili sta to nama Rusija nudi ako uopste ista nudi, i da li je ponudjeno vredno nepotpisivanja sporazuma sa EU????....

Nije na forumu

#77 2008-03-11 09:05:00

dragan
Član
Web sajt

Mi uopšte nismo u situaciji da odbijamo 'ponude' .. sa bilo koje strane.

Treba prihvatati sve što može da koristi Srbiji .. i od Rusije i od EU.

Takve ponude i razni ugovori ili sporazumi neizključuju jedan drugog.

Nije na forumu

#78 2008-03-11 09:34:18

Axel_F
Član
Registrovan: 2008-02-06

Rusi nista ne rade za dzabaka sve sto su uradili debelo su naplatili,
jednostavno oni gledaju (iskljucivo) svoj interes. Nema tu nikakvih emocija

Ono sto je mnogo znacajnije gledano
iz sireg geopolitickog aspekta,jeste da u trenutku kada Rusi zele da se vrate na velika vrata
i pokazu da su ponovno ravnopravni igraci,mi dodjemo kao odlicno sredstvo za
potkusirivanje i pokazivanje misica. Politika konfrontacije preko Rusa sa ostatkom sveta je vec dozivela
svoj krah 90`ih,ja se jos uvek secam nekih brodova koje su nam Rusi u sred bombardovanja
poslali ...izgleda da ti brodovi jos uvek putuju.

Najpametnije za nas bi bila mera ekonomske saradnje i sa jednima i sa drugima,a
ne potcinjavanje i krajnje podanicki odnos(bilo prema jednima ili drugima).

Nije na forumu

#79 2008-03-11 10:27:11

red bull
Član

dragan upisano:

Mi uopšte nismo u situaciji da odbijamo 'ponude' .. sa bilo koje strane.

Treba prihvatati sve što može da koristi Srbiji .. i od Rusije i od EU.

Takve ponude i razni ugovori ili sporazumi neizključuju jedan drugog.

ma 100% si u pravu,
ja samo govorim o varijanti da bi nam bila bolja, laksa saradnja sa Rusijom kroz EU, nego sa EU kroz Rusiju
e sad ako se Srbija odluci za drugu varijantu sta je to sto nama Rus. nudi i da li uopste nesto nudi ili je to samo fora nasih pro Rus. snaga

Nije na forumu

#80 2008-03-11 13:44:22

Alehin
Član
Iz: Peterburg
Registrovan: 2006-12-22

Pošto su druge teme zatvorene, ostaje mi ovde da se informišem, jer ne mogu da nadjem u medijima.
Shvatio sam dve stvari:
1. svaki korak ka članstvu u EU (SSP, kandidatura) podiže berzanske indekse (prenesena iskustva iz regiona),
2. Srbija ima mogućnost da potpiše SSP čim ispuni uslove (izjavljivali ovih dana razni EU političari).

Pitanje: Koji su uslovi koje Srbija treba da ispuni da može da potpiše SSP? I ima li link ka tome ko je i u kakvoj formi to naveo?
Hvala unapred.

Idu godine...

Nije na forumu

#81 2008-03-11 13:54:05

henk
Član
Registrovan: 2007-04-30

Alehin upisano:

Pitanje: Koji su uslovi koje Srbija treba da ispuni da može da potpiše SSP?

Puna saradnja sa Haškim tribunalom, tj. hapšenje R.Mladića i R.Karadžića.

do scream but do not panic...

Nije na forumu

#82 2008-03-11 13:58:24

Alehin
Član

Jel ima još nešto ili je to sve (za SSP)?
U stvari, da li puna saradnja znači:
1. hapšenje M. i K.,
2. pozitivan izveštaj Glavnog tužioca suda u Hagu,
3. mišljenja o kvalitetu saradnje sa haškim Tribunalom od strane svih zemalja (ono, svi bili zadovoljni, ali Holanđani hoćeMladića, a za Karadžića im se zviždi),
ili mešavinu svega toga ili nešto četvrto?

Poslednje editovanje od Alehin (2008-03-11 14:01:56)

Idu godine...

Nije na forumu

#83 2008-03-11 14:02:09

sickboy
Član
Registrovan: 2006-10-30

Alehin upisano:

Pošto su druge teme zatvorene, ostaje mi ovde da se informišem, jer ne mogu da nadjem u medijima.
Shvatio sam dve stvari:
1. svaki korak ka članstvu u EU (SSP, kandidatura) podiže berzanske indekse (prenesena iskustva iz regiona),
2. Srbija ima mogućnost da potpiše SSP čim ispuni uslove (izjavljivali ovih dana razni EU političari).

Pitanje: Koji su uslovi koje Srbija treba da ispuni da može da potpiše SSP? I ima li link ka tome ko je i u kakvoj formi to naveo?
Hvala unapred.

Jedini uslov za SSP (koliko ja znam) je da postoji netko sa srpske strane tko ga zeli potpisati. SSP je parafiran i zamalo nije potpisan... povuceno je potpisivanje kad je bivsi premijer poceo ovo-ono pa uvjeti EU da definira granice itd itd. Nakon SSP idu godine raznih prilagodbi prepreka pregovora... pa kandidatura... pa vezivanje tecaja ... pa 2-3 godine nakon toga pristup EU.
Ko ce to sve... najbolje je odma odustati? wink

Kako su legende zatvorile Wall Street :
http://myplay.com/video-player/rage-aga … n-the-fire

Nije na forumu

#84 2008-03-11 14:03:03

GOJE
Član

za SSP trenutno osim Holandije i Belgije čak i nema preduslova, a one su formalno izjavile da je za njih Mladić uslov. Nakon toga bi eventualno usledilo potpisivanje i ratifikacija u svih 27 zemalja i naravno Srbiji ( sad ). Interesantno je da se u SSP pominje Kosovo u skladu sa 1244. Rusija kao naš saveznik je vrlo jasno rekla da bi Srbija trebalo što pre da pristupi EU.

Povodom Alehinovih tačaka. Potreban uslov je tačka 2. A on trenutno zavisi isključivo od Mladića

Poslednje editovanje od GOJE (2008-03-11 14:04:07)

Nije na forumu

#85 2008-03-11 14:17:46

Naivan
Član
Registrovan: 2007-12-28

sickboy upisano:

Jedini uslov za SSP (koliko ja znam) je da postoji netko sa srpske strane tko ga zeli potpisati. SSP je parafiran i zamalo nije potpisan...

Kako se onda u sve ovo uklapa izjava Tadića od pre neki dan da će odmah potpisati SSP samo ako mu se ponudi?

Nisam primetio da mu je to neko ponudio ovih dana. Ako je sve gore navedeno tačno, to je onda jak argument u rukama onih koji tvrde da nas EU neće, tj da nas sve vreme vuku za nos.

Nije na forumu

#86 2008-03-11 14:31:02

GOJE
Član

Naivan upisano:

sickboy upisano:

Jedini uslov za SSP (koliko ja znam) je da postoji netko sa srpske strane tko ga zeli potpisati. SSP je parafiran i zamalo nije potpisan...

Kako se onda u sve ovo uklapa izjava Tadića od pre neki dan da će odmah potpisati SSP samo ako mu se ponudi?

Nisam primetio da mu je to neko ponudio ovih dana. Ako je sve gore navedeno tačno, to je onda jak argument u rukama onih koji tvrde da nas EU neće, tj da nas sve vreme vuku za nos.

Vrlo je jasno ko nas vuče za nos. EU je jasno rekla još pre mnogo godina koji je uslov. Jedina promena koja se događa, je da nam se povremeno progleda kroz prste.

PS: To je sve u skladu sa međunarodnim pravom, koje mi nismo poštovali kada smo imali priliku, a sada insistiramo na istom.

Poslednje editovanje od GOJE (2008-03-11 14:32:24)

Nije na forumu

#87 2008-03-11 14:35:40

henk
Član
Registrovan: 2007-04-30

sickboy upisano:

Ovo jednostavno nije tačno. Holandija je stavila veto na potpisivanje SSP sa Srbijom, zbog, po njihovom mišljenju, nedovoljne saradnje Srbije sa haškim tribunalom. Dakle, što se Holanđana tiče: prvo Mladić i Karadžić u ćuzu, pa tek onda sporazum o pridruživanju sa Srbijom.

Poslednje editovanje od henk (2008-03-11 14:38:14)

do scream but do not panic...

Nije na forumu

#88 2008-03-11 14:45:41

let's make money
Član

Koliko sam ja informisan mislim da je uslov samo Mladic u Hagu, mislim da im se trenutno zvizdi za Karadzica.

Nije na forumu

#89 2008-03-11 14:47:25

red bull
Član

henk upisano:

sickboy upisano:

Ovo jednostavno nije tačno. Holandija je stavila veto na potpisivanje SSP sa Srbijom, zbog, po njihovom mišljenju, nedovoljne saradnje Srbije sa haškim tribunalom. Dakle, što se Holanđana tiče: prvo Mladić i Karadžić u ćuzu, pa tek onda sporazum o pridruživanju sa Srbijom.

To nije tacno, uslov je Mladic, zbog toga sto je kontingent Holandskih vojnika bio u Srebrenici, kad je izbio problem, ali ni to nije tako krut uslov.Karadzic nikad nije bio niti ce biti uslov za nas, prosto nije Srbijanski drzavljanin i Srbija ne odgovara za njegovo izrucenje

Nije na forumu

#90 2008-03-11 15:00:45

Alehin
Član

Da, sad sam uzeo malo da bistrim po netu o tome. Kao i drugi ljudi, kratka pamet mi je jedna od karakteristika.
Našao sam neke zanimljive stvari:
http://www.b92.net/info/vesti/index.php … _id=271143
http://www.radio31.co.yu/index.php?Item … ;task=view
Kad sam našao i ovo (sajt Vlade i Tanjug):
"Влада Србије успешно ради на европским интеграцијама земље
Београд, 6. новембар 2007. године – Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница изјавио је после најаве из Брисела да ће сутра бити парафиран Споразум о стабилизацији и придруживању Србије са Европском унијом, да Влада Србије истовремено успешно ради на европским интеграцијама земље, док кроз преговарачки процес о Косову и Метохији брани територијалну целовитост и суверенитет земље.
Коштуница је у изјави за агенцију Танјуг рекао да је важно да после парафирања што пре дође и до потписивања Споразума, јер је то значајан сигнал за прилив нових инвестиција, за развој наше привреде, за отварање нових радних места, што све води бољем стандарду грађана Србије.

Он је констатовао да Влада Србије тиме на најбољи начин показује да може истовремено успешно да води европске интеграције, што је зацртано као програмски приоритет Владе, и да кроз преговарачки процес о будућем уређењу покрајине Косово и Метохија брани територијалну целовитост и суверенитет земље."

Ne mogu da se otmem utisku da su nas upravo postupci zvaničnika EU doveli u aktuelnu krizu.
Još jednom ponavljam da smo od 2000. imali gomilu izjava tipa: "otvorena vrata eU", "pružanje ruke prijateljstva", "evropski put", "evropska podrška".
Ne videh materijalizaciju toga, ili grešim?
Ne vidim ni kako su za nedostatak materijalizacije "EU bajki i basni" krivi Radikali, SPS (nisu ni bili na vlasti od 2000.), pa ni demokratski savezi na vlasti.
Upravo je razlika između nedefinisanih ali lepih obećanja i postupaka EU zvaničnika dovela do ove krize.
Pa iz ove perspektive, citirana izjava Koštunice mi deluje blaže i "proevropskije" od aktuelnih Tadićevih stavova.
Tadićeva pozicija u drugom krugu izbora bi bila drugačija da se nije najavljivalo proglašenje nezavisnosti.
Nastavak "prijateljskih" izjava samo je dolilo ulje na vatru, polarizovalo do kraja Vladu i ojačali radikale.
Jedini spas od nastvaka tog trenda vidim u možda bespravnom ali mogućem potpisivanju SSP od strane Tadića pre 11.05.
Samo što naši vrli evropski prijatelji izgleda i dalje nisu spremni da učine bilo kakav konkretan potez, iako i sami kažu da je za tango potrebno dvoje.
Što se tiče begunaca, slažem se sa belom da trenutno u Srbiji ima barem par hiljada stranig obaveštajaca sa sjajnom logistikom i sa neverovatnom infiltracijom u vojsci Srbije.
Ako oni ne mogu da ih lociraju, onda nije nerealno da više nisu živi ili da nisu u zemlji. Da li to onda znači da nikad nećemo u EU (ali ćemo vazda biti na tom putu)?
Jel za to kriv  BT, TN, VK, ili ko? Ko od današnjih političara nije imao priliku da ih uhapsi ako su se ikada krili u Srbiji? Svi od reda su je imali.
Ne znam, teška situacija. A ko bi rekao? USA i EU nam pružaju ruke prijateljstva, Rusi su nam braća, Kina i Indija kumovi, susedne zemlje jedva čekaju da još više sarađuju s nama.
Da ne kažem da je aktuelni predsedavajući EU Slovenija, a Slovenci su nam i braća i najbolji prijatelji. Šta bi živuljka u Srbiji više mogala da poželi?

Poslednje editovanje od Alehin (2008-03-11 15:02:07)

Idu godine...

Nije na forumu

#91 2008-03-11 15:08:42

let's make money
Član

@Alehin

Imam i ja slican utisak po pitanju EU, nije mi jasno zasto nam nisu dali prvo da potpisemo sporazum pa posle da rade sa Kosovom i Metohijom sta su naumili.

Nije na forumu

#92 2008-03-11 15:25:08

GOJE
Član

Alehin upisano:

Ne mogu da se otmem utisku da su nas upravo postupci zvaničnika EU doveli u aktuelnu krizu.

Ponavljam da je stav EU potpuno nepromenjen već godinama!!!! Postoji vrlo jasan i precizan uslov, koji je mogao da ispuni svako posle 1996. kad su krenule prve isporuke smile Postoje razna gledišta i tumačenja zašto nismo sarađivali sa Hagom, ali iz EU postoji samo jedna tačka gledišta. Ne razumem zašto su nam oni krivi.

Nije na forumu

#93 2008-03-11 15:34:31

Alehin
Član

@let's make money
Pa naravno, ipak je najbitnije da široke narodne mase progutaju priču, a posle nema nazad. Tako bi svima i u Vladi i u Skupštini ruke bile čiste.

Ova situacija mi liči kao na berzu. Primera radi, investitor da prodam značajnu hartiju, jer mu hitno treba novac.
Ima prijatelja koji hoće da kupi sa diskontom.
Međutim, jedan dan je bio na službenom putu, drugi dan broker zakasnio da da nalog itd
A cena hartije pada.... Prijatelj je još veći prijatelj, samo ne može sad da kupi po dogovorenoj ceni jer je niža a ima i ponude po aktuelnoj ceni.
Troškovi odsustva konverzije iz hartija u novac su veliki (aluzija na dobitnike u tranziciji, razne demokratske ministre i prilepke, kao i alternative u tranziciji u Srbiji).
u jednom momentu neophodno je napraviti presek, zar ne i po pitanju prijateljstva i po pitanju akcija.
Evo kako to izgleda iz mog ugla:
SRS: on više nije prijatelj, naprotiv i vratiću mu milo za drago.
SPS: on više nije prijatelj, naprotiv ali lično nemam snage da mu naudim, jedino zajedno sa drugarima.
DSS: on mi više nije prijatelj osim ako to ne potvrdi delima, do tada neću da imam ništa sa njim. Akcija - hold.
DS: da nije njega, ne bih ni čuo za berzu, a dobro je imati takvog prijatelja. Nekad mi da dobar info, mada ne pogađa uvek. Probao bih i dalje da prodajem limit nalozima.
G17: razlika između prodajne i kupovne cene nije ključ zarade. Prijatelj me je naučio kako da ne plaćam porez na KD, sa njim radim i druge kombinacije, zbog njega imam mogućnosti koje nemaju ni mnogo jači igrači na berzi. To što ću da izgubim na hartiji koja mi je najveća u portfoliu trenutno, ne može da me pomeri. Jednostavno, meni će uvek biti bolje sa prijateljem u odno su na druge ulagače na berzi. Ako mi prijatelj totalno sj. portfolio (aluzija na moguć loš rezultat na izborima) je loše za mene, ali ne i pogubno. Zahvaljujući prijatelju već sam izvukao i diversifikovao mimo berze mnogo više kapitala nego što imam u akcijama. Kombinujem limit i PC naloge prodaje.
LDP: prijatelj mi je dao pare da se igram na berzi. U stvari nemam svoj portfolio, već služim kao vezano lice da prijatelj prođe što bolje. Radim za proviziju, ne interesuje me cena hartija na moje ime. Prodajem PC nalozima.

Poslednje editovanje od Alehin (2008-03-11 15:37:23)

Idu godine...

Nije na forumu

#94 2008-03-11 15:36:41

dragan
Član
Web sajt

Niko u Srbiji nije oduševljen ponašanjem administracije EU prema nama kao državi.
Oni su kao vremenske prilike ( i neprilike) : ima sunčanih dana, pa kišnih .. i tako redom.

Ali, mi treba da koristimo te 'sunčane dane', kao što možemo da potpišemo taj
'Politički sporazum', koji je više neko pismo o namerama da hoćemo da sarađujemo sa EU.
U njemu nema ništa obavezujuće ili nekih uslova, ali je neka vrsta 'političke izjave'.
Šta nas košta/koči da ga potpišemo, jer se tamo i nepominje KiM, već samo Srbija.

Na putu za kandidata EU nisu samo neki ugovori, već i usklađivanje mnoštva zakona, a
naša Skupština se bavi nekim drugim raspravama, a ne donosi potrebne zakone.
Možda nekom i odgovara takvo stanje, pogotovu u vezi zakona o restutuciji.

Saradnja sa haškim tribunalom jeste uslov, ali vremenom on se može različito tumačiti.
U nekom trenutku Oni mogu prihvatiti naš stav da optuženici nisu u Srbiji ili sl.
Nije na nama da 'pričamo' zašto i kako, već da 'polažemo prijemni ispit' za upis u EU.

Nije na forumu

#95 2008-03-11 15:45:24

Opčinitelj
Član
Registrovan: 2007-10-10

Tadić nije do sada potpisao SSP iz dva razloga:
1. Vlada je ovlastila Đelića da, kao što je parafirao, tako i potpiše SSP
2. Do sada nije bila praksa da predsednici potpisuju SSP

Uslov je puna saradnja sa Hagom koja podrazumeva Mladića, Hadžića i još neku buraniju. Karadžić nije u tom paketu jer kao što neko reče nije naš državljanin (mada mi ti ni situacija sa Mladićem nije jasna jer njegovo mesto rođenja je Kalinovik, Republika BiH). Ipak, u januaru je SSP mogao biti potpisan ali odgovornost za nepotpisivanje leži na još-uvek-premijeru koji je potpisivanje uslovljavao povlačenjem odluke o formiranju/slanju EUlex-a. Do dog trenutka ni Holanđani nisu pravili problem oko uslova potpisivanja SSP-a. Sve ostalo je istorija.

Nije na forumu

#96 2008-03-11 15:50:22

Alec
Član
Registrovan: 2007-06-25

Opčinitelj upisano:

Tadić nije do sada potpisao SSP iz dva razloga:
1. Vlada je ovlastila Đelića da, kao što je parafirao, tako i potpiše SSP
2. Do sada nije bila praksa da predsednici potpisuju SSP

Uslov je puna saradnja sa Hagom koja podrazumeva Mladića, Hadžića i još neku buraniju. Karadžić nije u tom paketu jer kao što neko reče nije naš državljanin (mada mi ti ni situacija sa Mladićem nije jasna jer njegovo mesto rođenja je Kalinovik, Republika BiH). Ipak, u januaru je SSP mogao biti potpisan ali odgovornost za nepotpisivanje leži na još-uvek-premijeru koji je potpisivanje uslovljavao povlačenjem odluke o formiranju/slanju EUlex-a. Do dog trenutka ni Holanđani nisu pravili problem oko uslova potpisivanja SSP-a. Sve ostalo je istorija.

Prava istina je u sledecem:

SSP nije potpisan zato sto nije ni ponudjen!

Poslednje editovanje od Alec (2008-03-11 15:50:56)

Nije na forumu

#97 2008-03-11 15:54:08

dragan
Član
Web sajt

'Politički sporazum' je sigurno ponuđen i još je na stolu, pa ni njega nismo potpisali.

Nije na forumu

#98 2008-03-11 15:57:21

Alehin
Član

Tačno, ali sunčanih dana ima kao na severnom polu. Ta klimatska disproporcija za posledicu i ima ovakvu strukturu Skupštine i razdore u Vladi.
Stižemo polako do kokoške i jajeta.
U tom kontekstu, slično je sa Hagom. Niko na svetu nije egzaktno utvrdio da se haški optuženici kriju u Srbiji.
Da li to znači da ćemo uz sve "dekmokratske preobražaje" čekati do tih izručenja?
Šta ako umru (ako već nisu), a niko to ne evidentira? 
Naravno da je ključ da mi i bez i sa EU radimo na poboljšanju i sprovođenju mase zakona radi uspostvaljanja ekonomskog prosperiteta.
Moje teze su usmerene na tvrdnje da ništa nije bitno, već samo EU put.
Naše vlasti možda realno nisu u mogućnosti da stvarno izvrše tu obavezu, pa je ponavljanje opštih teza (ko je više, a ko manje za EU) po meni zamajavanje i gubljenje vremena.   
Kao što je EU mogla da utiče na ishod predsedničkih, tako može i u vezi budućih izbora. Možda žalosno, ali je tako.
Valjda me je današnje netovanje postaklo da počnem uopšte o ovome.
Više EU zvaničnika je izjavilo nešto poput ovog "Ne bi imalo nikakvog smisla da Evropska Unija, na eventualnu odluku Srbije u korist samoizolacije, reaguje na isti način. Međutim, stvari će onda zavisiti od toga koliko ta nova vlada želi da nastavi odnose sa Unijom. "
Iz toga zaključujem da će oni opet do izbora da daju kontraproduktivne izjave o "ruci prijateljstva" i sl., za to vreme i da uspostavljaju misiju na Kosovu, a nakon izbora (!!!) će da vide šta smo i gde smo. Pa naravno da su šanse radikala za pobedu realne. Takvim načinom odnosa prema Srbiji, ne vidim kada i kako ćemo položiti ispite za EU legalnim odlukama demokratski izabranih organa u Srbiji.

Idu godine...

Nije na forumu

#99 2008-03-11 16:05:23

Lepi Gole
Član
Registrovan: 2007-02-14

dragane,
ako imaš vremena i nerava, proveri "šta je to tačno na stolu". Mene baš nešto mrzi.
Ukoliko me sećanje ne vara, nedostaje reč "prelazni".
To pamtim jer sam u tom momentu pomislio - naravno da je "prelazni" jer tu neko nekoga hoće "da pređe" (navuče, prevesla ... znaš već na šta mislim)

GOJE, kad sam već na vezi, na šta si tačno mislio kada si napisao:
"PS: To je sve u skladu sa međunarodnim pravom, koje mi nismo poštovali kada smo imali priliku, a sada insistiramo na istom."
Suviše krupna rečenica da bi bila pod P.S.!
Podseti me, molim te.

Nije na forumu

#100 2008-03-11 16:05:40

Alec
Član
Registrovan: 2007-06-25

dragan upisano:

'Politički sporazum' je sigurno ponuđen i još je na stolu, pa ni njega nismo potpisali.

Pa spisak lepih zelja nema potrebe potpisivati... ili se varam...

Nije na forumu

PodnoĹľje foruma